Grupa LEGO wprowadza zestawy edukacyjne LEGO Braille Bricks w języku polskim
Po udanym wdrożeniu programu LEGO Braille Bricks w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, od czasu jego uruchomienia w 2020 r., Fundacja LEGO i Grupa LEGO wprowadzają obecnie zestawy edukacyjne LEGO Braille Bricks w Czechach, Węgrzech i Polsce. Założeniem klocków LEGO Braille jest umożliwienie dzieciom niewidomym nauki alfabetu Braille'a i podstawowych umiejętności czytania i pisania w przyjemny i angażujący sposób.
Nauka alfabetu Braille'a poprzez zabawę
Zestawy LEGO Braille Bricks to specjalnie zaprojektowane klocki LEGO z wypustkami, które odpowiadają literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille'a, a jednocześnie są w pełni zgodne z tradycyjnymi klockami LEGO. Na każdym klocku znajduje się również nadrukowany symbol lub litera, dzięki czemu zarówno dzieci niewidome, jak i widzący nauczyciele, uczniowie czy członkowie rodziny mogą wspólnie uczyć się i bawić.
Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków. Wszystkie materiały są dostępne na stronie www.LEGOBrailleBricks.com. Korzystając z klocków z wypustkami, dzieci mogą rozwijać umiejętności motoryczne oraz odkryć nowy sposób uczenia się w angażujący i ciekawy sposób.
Projekt zrodzony z współpracy
Inicjatywa LEGO Braille Bricks jest wynikiem licznych propozycji stworzenia produktu wykorzystującego alfabet Braille'a na bazie klocków LEGO. Projekt pilotażowy zapoczątkowany przez Fundację LEGO w 2019 r. zakończono w sierpniu 2020 r., kiedy to pierwsze klocki LEGO Braille zostały bezpłatnie rozdane uczniom za pośrednictwem współpracujących z Fundacją organizacji zrzeszających osoby niewidome. W trakcie trwania pilotażu program objął ponad 56 000 dzieci, które otrzymały zestawy klocków LEGO Braille w 19 językach, w tym w alfabecie łacińskim, chińskim czy wietnamskim. Zestawy są obecnie dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie 19 milionów dzieci jest dotkniętych niepełnosprawnością wzrokową, z czego około 1,4 miliona dzieci utraciło wzrok w sposób nieodwracalny. Fundacja LEGO i Grupa LEGO zobowiązały się do udostępnienia możliwości nauki poprzez zabawę wszystkim dzieciom, niezależnie od ich umiejętności, dlatego zestawy będą dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z wadami wzroku. Fundacja LEGO współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, aby wspólnie zarządzać dystrybucją zestawów klocków.
Zestawy klocków LEGO Braille będą dostępne za pośrednictwem zaangażowanych organizacji w Czechach, Węgrzech i Polsce od 1 stycznia 2025. Szkoły i instytucje zainteresowane otrzymaniem zestawów mogą znaleźć więcej informacji na stronie www.LEGOBrailleBricks.com.
Partnerstwo z Polskim Związkiem Niewidomych
W Polsce Grupa LEGO nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych – członkowską organizacją pozarządową, która od 74 lat działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki strukturze sieciowej Polski Związek Niewidomych ma swoich przedstawicieli w 16 województwach w Polsce i w 275 powiatach. Prowadzi 23 placówki na terenie Polski dla osób z dysfunkcją wzroku (domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, ośrodki rehabilitacyjne, placówki medyczno-rehabilitacyjne, zakłady aktywizacji zawodowej, szkoły oraz Instytut Tyflologiczny). Polski Związek Niewidomych niesie wszechstronną pomoc osobom dotkniętym chorobami narządu wzroku oraz ich rodzinom. Jest rzecznikiem środowiska i wyznacza standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących. Prowadzi działalność doradczą, edukacyjną, rehabilitacyjną, informacyjną, szkoleniową, kulturalną i promocyjną. PZN współpracuje ze szkołami i innymi placówkami zajmującymi się edukacją i rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku. Działa aktywnie również za granicą jako członek Światowej i Europejskiej Unii Niewidomych.
Partnerstwo Polskiego Związku Niewidomych w projekcie LEGO Braille Bricks zapewni dotarcie do dzieci z dysfunkcją wzroku na terenie całej Polski i umożliwi poznanie nowego narzędzia w nauce alfabetu Braille’a poprzez zabawę.
Źródło: Grupa LEGO