W ramach XV Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Grudziądzu 17 czerwca 2014 odbyło się jednocześnie I Wojewódzkie Forum Rad Działalności Pożytku Publicznego. Ogromną rolę RDPP widzi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przygotowaniu koncepcji wdrażania osi związanej z Rozwojem Lokalnym Kierowany przez Społeczność Lokalną.
W części warsztatowej „Po co są potrzebne rady pożytku publicznego” wzięli udział członkowie RDPP województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i administracji publicznej, zamierzających w najbliższym czasie założyć radę pożytku publicznego na swoim terenie.
Zbigniew Wejcman, animator regionalny ze Stowarzyszenia Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS, będącego liderem projektu „Dobre rady” wyjaśnił na czym polega rola i funkcje rady oraz zasady wyboru członków RDPP. W drugiej części Ewa Kwiesielewicz-Szyszka, animatorka regionalna ze Stowarzyszenia TŁOK podczas spotkania zastanawiała się z uczestnikami jak zorganizować codzienną prace rady, co usprawniłoby pracę rady. Uczestnicy zgłosili potrzebę spotkań wyjazdowych, dzięki którym poznaliby standardy pracy innych rad, a jednocześnie wzmocniło by to integrację członków rad. Członkowie rad zwracali uwagę na potrzebę istnienia niewielkiego budżetu na koszty związane z uczestnictwem w szkoleniach oraz spotkaniach z organizacjami w terenie. Wśród rekomendacji pojawiła się kwestia prowadzenia dyżurów oraz konsultacji przez członków RDPP.
Pozarządowi członkowie rad zwrócili uwagę, że posiedzenia rad najczęściej odbywają się w godzinach pracy urzędów, co koliduje z obowiązkami zawodowymi przedstawicieli NGO, którzy są zatrudnieni poza trzecim sektorem. Rekomendowano, by członkowie RDPP mogli, podobnie jak radni samorządowi być oddelegowani na posiedzenie. Odzwierciedlenie działalności rad powinno znajdować się na stronach internetowych np. urzędów, a obsługą prac RDPP powinno zajmować się np. Centrum Organizacji Pozarządowych lub wyodrębniony pracownik dostępny podczas określonych dyżurów.
Spotkanie wojewódzkie w Grudziądzu przyczyniło się do przeanalizowania działań Rad oraz bliższego poznania tematu przez innych przedstawicieli, którzy poważnie myślą o powołaniu Rady w swoich gminach lub powiatach.
Projekt „Dobre Rady: modelowe Rady Działalności Pożytku Publicznego w obszarze 2” jest realizowany przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Organizacji Pozarządowych OWOP, Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ESWIP, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS w Warszawie, będącym liderem projektu.
Źródło: Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK"