Grodzisk Mazowiecki. O roli lokalnych mediów na zakończenie projektu
Ostatnia sobota września 2013 roku zapisała się w pamięci wszystkich społeczników z powiatu grodziskiego wspomnieniem gali, która zakończyła projekt „Tvoja okolica – poznaj ją", realizowany w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Motywem przewodnim gali było zagadnienie dobra wspólnego i jego próba zdefiniowania przez mieszkańców. Spotkanie było też okazją do podsumowania pierwszych miesięcy funkcjonowania lokalnej telewizji GTV Twoja okolica.
Ostatnia sobota września 2013 roku zapisała się w pamięci wszystkich społeczników z powiatu grodziskiego wspomnieniem gali, która zakończyła projekt „Tvoja okolica – poznaj ją". Motywem przewodnim gali było zagadnienie dobra wspólnego i jego próba zdefiniowania przez mieszkańców.
Zobacz materiał filmowy: http://www.youtube.com/watch?v=8Tyyyx0cBX4
Spotkanie pt. „Budujemy dobro wspólne w powiecie grodziskim”, było okazją do zaprezentowania wyników działań Stowarzyszenia Europa i My oraz innych instytucji i organizacji, m.in. w ramach Programu Działaj Lokalnie czy Lokalnych Partnerstw PAFW. Blisko 120 osób zgromadzonych w 3Clubie było świadkiem multimedialnych prezentacji, podziękowań składanych lokalnym wolontariuszom m.in. tworzących telewizję internetową „GTV Twoja okolica”. Uczestnicy spotkania dyskutowali wraz z dziennikarzami o roli lokalnych mediów oraz mieli możliwość wysłuchania dwóch bardzo energetycznych występów.
Wśród zgromadzonych tego wieczoru, w specjalnie zaaranżowanej na potrzeby gali sali, znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych m.in. Wojciech Hardt, Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego, Marek Wierzbicki, Starosta Powiatu Grodziskiego, Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Halina Wawruch, Wójt Żabiej Woli, Roman Bodych, Przewodniczący Rady Gminy Baranów oraz Tomasz Dąbrowski, Sekretarz Baranowa. Nie zabrakło darczyńców, których reprezentowała Joanna Lempart-Winnicka z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Byli także przedstawiciele instytucji publicznych, szkół, bibliotek, ośrodków kultury, mediów, organizacji pozarządowych, świata biznesu, lokalni przedsiębiorcy i dyrektorzy banków.
Próby zdefiniowania zagadnienia dobra wspólnego podjęli się darczyńcy i partnerzy projektu „Tvoja okolica – poznaj ją”. Według Joanny Lempart-Winnickiej z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, każdy z nas inaczej postrzega rzeczywistość i w związku z tym inaczej też definiuje dobro wspólne. Z perspektywy PAFW widziane jest ono w szerszym kontekście. Jest to więc budowanie kapitału społecznego i materializowanie go w ramach współpracy z partnerami. Znalezienie tej nici porozumienia jest właśnie dobrem wspólnym. – Tak rozumiane dobro udało nam się zbudować tutaj, w Grodzisku Mazowieckim, czego owocem jest modelowy projekt i modelowe partnerstwo – zakończyła swoją wypowiedź Joanna Lempart-Winnicka, kierując te słowa do Daniela Prędkopowicza, prezesa Stowarzyszenia Europa i My. Wojciech Hardt, Przewodniczący Rady Powiatu mówił z kolei, że fundamentem dobra wspólnego jest więź między mieszkańcami. W kontekście tematu całej Gali o korzyściach i ważnej roli mediów mówił też Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która od 2006 roku wspiera lokalne działania w powiecie grodziskim. – Dobro wspólne jest tym, co nam służy na co dzień i sprawia, że życie w naszych społecznościach jest wygodniejsze. Dobro wspólne to również tradycja, która sprawia, że czujemy się mieszkańcami tej, a nie innej społeczności. Jednak aby zbudować dobro wspólne, konieczna jest świadomość korzyści, jakie z niego płynął. Dlatego też każde medium, które informuje o korzyściach, jakie płyną z dobra wspólnego, przyczynia się do jego budowania, wywołując poczucie współodpowiedzialności. Każde medium jest więc strażnikiem dobra wspólnego.
Idea budowania dobra wspólnego przez lokalne media, wyrażona przez Pawła Łukasiaka podkreślona została przez uczestników panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Głównym punktem wieczoru była bowiem dyskusja panelowa, poprowadzona przez Edwina Bendyka z Tygodnika Polityka. Paneliści: Grzegorz Miecugow z TVN, Ewa Kubacka z Obiektyw.info, Bartosz Kołomański reprezentujący „GTV TVoja okolica”, Krzysztof Bońkowski, redaktor naczelny Grodziskiego Pisma Społeczno-Kulturalnego Bogoria oraz Jerzy Fijałkowski dziennikarz Radia Bogoria rozmawiali o rozwoju społeczności i wpływie mediów na lokalną rzeczywistość.
Na pytania o budowanie relacji międzyludzkich oraz rolę mediów w środowisku lokalnym jako pierwszy odpowiedział Krzysztof Bońkowski. - Ideą Bogorii jest stawianie na lokalność. Skupiamy się bowiem na naszym lokalnym środowisku, które staramy się pokazać szerszej społeczności. Dodatkowo jesteśmy istotnym narzędziem do budowania tożsamości lokalnej. Naszym zadaniem jest więc również przedstawianie historii miasta i zachęcanie do jej poznawania. Mówiąc o gestach życzliwości i sympatii ze strony odbiorców oraz o 8 tysięcznym nakładzie pisma, który „rozchodzi się momentalnie”, Krzysztof Bońkowski podkreślał dobre relacje jakie łączą czytelników z gazetą oraz o ogromny wpływie pisma na lokalną rzeczywistość, czego przejawem jest tak duże zainteresowanie ze strony odbiorców.
O roli lokalnego radia w Grodzisku Mazowieckim Jerzy Fijałkowski z kolei mówił tak: - Radio Bogoria jest typowo obywatelskie. Słuchacze mają bowiem wpływ na to, co znajduje się na antenie. Ponadto często traktowani jesteśmy jak instytucja usługowa albo nawet ostatnia deska ratunku w sprawach mieszkańców, co świadczy o wielkim zaufaniu do radia ze strony słuchaczy. Jak zauważył Jerzy Fijałkowski, Radio Bogoria cieszy się uznaniem nie tylko ze strony grodziszcza, lecz także mieszkańców całego Zachodniego Mazowsza, co podkreśla rangę tego medium i „w pełni uzasadnione jego istnienie”.
- Nasz portal prowadzony jest przez stowarzyszenie już od 4 lat - mówiła z kolei Ewa Kubacka z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych Obiekty. - Działamy, realizując misję stowarzyszenia, a więc wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego. Fakt, iż artykuły portalu Obiektyw.info są szeroko komentowane przez internautów świadczy o zaufaniu ze strony odbiorców, ich zaangażowaniu w sprawy lokalne oraz o dużym znaczeniu portalu jako medium.
Grzegorz Miecugow, jako przedstawiciel mediów ogólnopolskich, po wypowiedziach przedstawicieli mediów lokalnych, poczuł się w roli nauczyciela i pracę dobrego dziennikarza podsumował w 4 krokach. - Po pierwsze: dziennikarz powinien wiedzieć co interesuje odbiorców i odpowiadać na pytania, na które ów odbiorca chce odpowiedź usłyszeć. Po drugie: należy wiedzieć, gdzie i u kogo szukać informacji, po trzecie: dziennikarz musi zrozumieć sedno problemu, a po czwarte: wytłumaczyć je swemu odbiorcy.
Ważnym punktem w dyskusji o wpływie mediów na lokalną rzeczywistość i ich roli był temat treści, jakie przekazywane są w mediach lokalnych. W przeciwieństwie do mediów ogólnopolskich, które atakują nas właściwie bez przerwy katastrofami, media lokalne skupiają się na propagowaniu ciekawych inicjatyw działaczy społecznych, co potwierdziła Jolanta Biela ze Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, mówiąc o ogromnym wparciu merytorycznym mediów przy różnych projektach.
Po gorącej dyskusji, wzbogaconej wypowiedziami gości obecnych na Gali, uczestnicy panelu doszli do wspólnego wniosku, iż lokalne media cieszą się dużym uznaniem i aprobatą ze strony odbiorców, a ich tworzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania i zaufania ze strony mieszkańców powiatu grodziskiego oraz energii, wsparcia i olbrzymiej pracy wolontariuszy. Ponadto media lokalne kształtują tożsamość lokalną, poprzez pokazywanie działań społecznych, które stanowią o naszej rzeczywistości.
W ramach podziękowania Partnerom i Wolontariuszom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Uczestnikom warsztatów filmowych dla młodzieży koordynatorzy projektu wręczyli certyfikaty uczestnictwa a prezentując ich wielogodzinną pracę wyświetlono przygotowany przez nich materiał.
Wieczór zakończył się wspaniałym koncertem Kuby Jurzyka wraz z akompaniamentem Pawłą Izdebskiego, a już całkiem na zakończenie prawdzie kubański pokaz energii dał Rei Ceballo & Bolerin. Na finał goście mogli skosztować tortu ufundowanego przez Edwarda Błaszczyka.