Grodzisk Maz. Projekty europejskie Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja
Grodziskie Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja od października 2013 r. uczestniczy w dwóch międzynarodowych projektach w ramach Lifelong Learning Programme – Grundtvig Learning Partnerships: "Budowanie świadomości zdrowotnej wśród rodziców" i "engAGE".
Założone w ubiegłym roku w Grodzisku Mazowieckim Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja to organizacja mająca na celu promocję wydarzeń z szeroko pojętej kultury niezależnej oraz nowych form edukacyjnych. Członkami NKE są pracownicy instytucji publicznych i prywatnych, ściśle związanych z obiema płaszczyznami.
Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja od października uczestniczy w dwóch międzynarodowych projektach w ramach Lifelong Learning Programme – Grundtvig Learning Partnerships. Program ten dotyczy niezawodowej edukacji osób dorosłych i jest skierowany do organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej edukacji dorosłych. Akcja projekty partnerskie Grundtviga ma charakter wspólnie realizowanych projektów przez kilka europejskich instytucji.
Nasze Stowarzyszenie w projekcie "Budowanie świadomości zdrowotnej wśród rodziców” (Building up the health awareness among Parents) pełni funkcję koordynatora projektu, w drugim zaś (engAGE) jesteśmy instytucją partnerską.
Poniżej prezentujemy informacje dotyczące obu projektów:
„Budowanie świadomości zdrowotnej wśród rodziców” /Building up the health awareness among Parents
W projekcie udział biorą instytucje z Portugalii (Santa Casa da Misericórdia de Santarém), Turcji (TONYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ) oraz Włoch (Per Esempio), a celem inicjatywy jest podniesienie poziomu świadomości rodzicielskiej dotyczącej zachowań zdrowotnych dzieci - promocja i upowszechnianie wśród rodziców wiedzy dotyczącej wpływu odżywiania i stylu życia dzieci i młodzieży na ich zdrowie. Grodziskie Stowarzyszenie obejmie swoim działaniem rodziców dzieci w wieku 9-10 lat z jednej z lokalnych szkół podstawowych.
"engAGE"
Projekt „engAGE” zrzesza instytucje z Irlandii, Niemiec, Norwegii, Turcji oraz Rumunii, z której dwie instytucje pełnią rolę głównego koordynatora. Głównym celem organizacji uczestniczących w projekcie jest dokonanie analizy obecnej sytuacji osób starszych (powyżej 50 roku życia) w krajach partnerów, co umożliwi wyznaczenie strategii wsparcia.
Oba projekty będą trwać do 2015 roku.Pierwsze spotkanie partnerskie w ramach projektu "Budowanie świadomości zdrowotnej wśród rodziców” odbyło się na początku października w Polsce, natomiast w dniach 23-27 października członkowie Stowarzyszenia gościli w rumuńskiej miejscowości Ploiesti w ramach drugiego projektu.