Greenpeace i polskie media wspólnie odliczają: mamy tylko 9 lat na odejście od węgla
Greenpeace i czołowe polskie media zainicjowały dzisiaj Licznik dla klimatu – wspólną inicjatywę pokazującą jak niewiele czasu zostało do końca 2030 roku – czyli kluczowego terminu dla ochrony klimatu. W trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow na stronie Greenpeace Polska, a także w mediach uczestniczących w akcji pojawi się licznik odliczający czas do końca 2030 roku. Do tego czasu świat powinien obniżyć emisje o połowę, a Polska, tak jak inne kraje Unii Europejskiej, musi w tym czasie odejść od spalania węgla. Gabinet premiera Morawieckiego jest ostatnim rządem w UE, który nie tylko nie ma planu odejścia od węgla, ale nawet nie rozpoczął nad nim prac.
– Wierzymy, że w Polsce nadszedł czas na poważną debatę o ochronie klimatu i odejściu od węgla. Węgiel jest zdecydowanie największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w naszym kraju. Jedna elektrownia węglowa w Bełchatowie wyemitowała w 2019 roku około dwa razy więcej dwutlenku węgla niż są w stanie pochłonąć wszystkie rosnące w Polsce lasy! Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, w którym nie stworzono jeszcze planu odejścia od węgla, ani nie rozpoczęto nad nim prac. My również potrzebujemy takiego harmonogramu, a także planu sprawiedliwej transformacji dla regionów górniczych, aby uniknąć głębokich problemów społecznych – podkreślają we wspólnym liście otwartym redaktorzy naczelni i wydawcy redakcji uczestniczących w akcji oraz dyrektor programowy Greenpeace Polska.
Badania opinii publicznej pokazują, że ogromna większość Polek i Polaków jest zaniepokojona zmianą klimatu i jednocześnie nie jest zadowolona z polityki klimatycznej naszego kraju. W 2020 roku aż 70 procent energii elektrycznej wyprodukowano w Polsce z węgla, a Polska znajdowała się wśród 10 najbardziej uzależnionych od węgla państw świata.
– W Polsce coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, jak wielkie stoi przed nami wyzwanie. Bez najważniejszego kroku – bez decyzji rządu o odejściu od węgla do 2030 roku – nie zapewnimy nam i kolejnym pokoleniom bezpiecznej przyszłości. Dlatego apelujemy do rządzących o jak najszybsze zainicjowanie prac nad planem odejścia Polski od węgla do 2030 roku i stworzenie kompleksowej polityki klimatycznej Polski. Czas ucieka, czas działać! – mówi Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.
List otwarty podpisali:
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny, Wirtualna Polska
Jerzy Wójcik, wydawca, Gazeta Wyborcza
Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska
Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu
Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny Zielona.Gazeta.pl
Magdalena Birecka, redaktor naczelna tokfm.pl
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolita”
Cezary Szymanek, redaktor naczelny www.rp.pl
Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna krytykapolityczna.pl
Magdalena Jethon, redaktor naczelna Radio Nowy Świat
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska