16 maja miał miejsce kolejny warsztat w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu "Green Advocacy Academy". Projekt został zainicjowany i jest koordynowany przez Green REV Institute.
W ramach warsztatu podjęty został temat działań na rzecz ochrony praw zwierząt oraz środowiska naturalnego. W spotkaniu wzięło udział dwoje zaproszonych gościń i gości, którzy w swoim codziennym życiu aktywnie działają na rzecz klimatu, bioróżnorodności, praw zwierząt, praw człowieka i transformacji systemu żywności.
Pierwszym gościem był Benjamin Pitkänen - weganin i abolicjonistyczny aktywista na rzecz praw zwierząt, będący także edukatorem i mówcą, który działa we współpracy ze społecznością rzeczniczą z Finlandii - Viral Vegans. Podczas spotkania podzielił się on z osobami uczestniczącymi spotkanie spotkania historią swojego przejścia na weganizm oraz rozpoczęcia działalności aktywistycznej, opowiadając o tym, co skłoniło go do takich wyborów. Szczególnie ważnym wydarzeniem było jego aresztowanie podczas protestu przeciwko zabijaniu zwierząt pod otwierającym się lokalem KFC, które wspomina jako prawdziwy początek swojego aktywizmu. Benjamin Pitkänen opowiada się za indywidualnym i równym traktowaniem wszystkich gatunków zwierząt, a więc jest przeciwny gatunkowizmowi oraz każdemu rodzajowi eksploatacji. W działaniach aktywistycznych nie boi się on uświadamiać ludzi poprzez pokazywanie im nagrań pochodzących z rzeźni, aby oglądający wiedzieli, na co wydają swoje pieniądze i mogli przemyśleć, czy na pewno chcą wspierać przemysł, który opiera się na krzywdzie. Benjamin Pitkänen zwraca uwagę na hipokryzję ludzi, którzy twierdząc, że kochają zwierzęta, nadal je zjadają, jednocześnie wskazując na ponury absurdyzm nazywania wegan kontrowersyjnymi, ponieważ uważają życie zwierzęcia za cenniejsze od posiłku, który równie dobrze może zostać zastąpiony wegańskimi zamiennikami. W swojej prezentacji ukazał zmiany, które zaszły do tej pory dzięki aktywizmowi w jego społeczności, np. uniwersytety, które głosowały za wegańskim menu na uczelniach oraz otwierające się wegańskie restauracje.
Drugą gościnią była Angelina Dobler - członkini zarządu szwajcarskiej Sentience Politics, aktywna i wieloletnia działaczka kampanii, które podejmują temat ochrony środowiska oraz klimatu. Jest ona także zaangażowana w działalność na rzecz praw zwierząt, zarówno w Szwajcarii, jak i poza jej granicami. Wystąpienie Angeliny Dobler dotyczyło tego, jak za pomocą działań politycznych można działać na rzecz ochrony środowiska i poprawy stanu praw zwierząt. Postuluje ona wizję społeczeństwa, które, zamiast wykorzystywać, chroni zwierzęta pozaludzkie, podkreślając w tym rolę inicjatywy, jaką jest głosowanie, dzięki któremu można aktywnie zmieniać społeczeństwo. Jednocześnie wskazuje na konieczność wprowadzenia korekt do systemów, które wykluczają mniejszości, gdyż te zasługują na takie samo prawo do ochrony - do takich mniejszości należą również zwierzęta.
Gościni stwierdziła, że to, czy jakaś zmiana dojdzie do skutku, często uzależnione jest od tego, gdzie znajduje się w danej chwili okno Overtona. Dodała też, że warto podejmować się inicjatyw na rzecz praw zwierząt, które mogłyby przesunąć wspomniane okno, a których można użyć do wprowadzania zmiany lub jako kartę przetargową w przekonywaniu parlamentu do poparcia idei, jeżeli opowiadają się za nią ludzie. Wskazała także na rolę inicjatyw społecznych jako możliwego katalizatora zmian, który pośrednio będzie oddziaływał na politykę, media oraz na obywateli - często jako instrument mobilizacji obywatelskiej. Przykładem mogą być farmy przemysłowe, które obywatele mogą postrzegać do pewnego czasu jako normalne, aby po przesunięciu okna Overtona zacząć dostrzegać uwikłanie systemów żywnościowych w przemoc, za którą są współodpowiedzialni. Dużą rolę w nagłaśnianiu problemu odgrywa pokazywanie go w mediach, ponieważ te wywierają zasadniczy wpływ na obywateli. Angelina Dobler wskazuje też, że warto podejmować współpracę z innymi organizacjami, w tym welfarystycznymi, gdyż zyskani w ten sposób sojusznicy pomogą przesunąć okno Overtona w stronę świadomości cierpienia, z jakim wiąże się przemysł odzwierzęcy. Zwraca też uwagę na konieczność uświadamiania obywateli za pomocą oddolnych akcji i zwracania im uwagi, że w walce o prawa zwierząt nie chodzi o zadowolone zwierzęta, które widzą na co dzień, a raczej o te, których nie widać i każdy powinien zadać sobie pytanie, dlaczego tak jest.
Po wygłoszeniu wystąpień goście odpowiadali na pytania, a także odbyła się dyskusja, podczas której wymieniono się wrażeniami i metodami pracy. Na spotkaniu zaprezentowane zostały różne sposoby działania na rzecz tej samej sprawy, co ubogaciło wizję zielonego rzecznictwa o kolejne perspektywy. Pojawiły się także porady dla młodych rzeczników, którzy dopiero wkraczają w świat polityki. Pod koniec spotkania wybrzmiała także wyraźnie myśl o istotności zawierania znajomości z ludźmi, którzy walczą o to samo i tworzenia zielonych sojuszy, które mogą wspierać się we wspólnej sprawie. Walka o prawa zwierząt jest walką nierówną i wymagającą dużych pokładów energii oraz cierpliwości. Istotne jest, aby zasięgać porad zagranicznych ekspertów, działaczy i aktywistów, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i dodać motywacji w codziennych zmaganiach o zminimalizowanie cierpień innych istot.
Źródło: Green REV Institute