Jest takie miejsce w Małopolsce, które “rozgrzewa” nawet zimą, a pobyt tam niesie nadzieję osobom potrzebującym na lepszą przyszłość. Fundacja ILIOS (po grecku słońce) prężnie działa w Uściu Gorlickim. Prowadzą m.in. Zakład Aktywności Zawodowej i restaurację Klimkowskie Smaki, w której pracują osoby niepełnosprawne.
Greckie ILIOS, czyli gorące słońce.
W Uściu Gorlickim słońce świeci w nawet w deszczową pogodę, a to za sprawą działań Fundacji ILIOS.
– Inspiracją do nazwania fundacji było greckie gorące słońce – czyli ilios, które miało wnieść dużo ciepła i radości do życia mieszkańców. Główną motywacją do założenia organizacji była chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym – mówi Arkadiusz Barańczuk, członek zarządu Fundacji.
Klimkowskie Smaki
Klimkowskie Smaki to jedyna w regionie restauracja, którą współtworzą osoby niepełnosprawne. Część z nich nie wróciła do sprawności po wypadkach, część nie może wyzdrowieć z depresji. Jeszcze inni mają za sobą onkologiczną drogę, która wywróciła ich życie do góry nogami.
W “Smakach” nabierają pewności siebie, rozwijają swoje umiejętności. Dodatkowo goście restauracji mogą się cieszyć pysznym jedzeniem i miło spędzić czas w przytulnym wnętrzu wyremontowanym przez podopiecznych.
Zakład Aktywności Zawodowej
Fundacja jest organizatorem pierwszego Zakładu Aktywności Zawodowej w powiecie gorlickim. W ramach ZAZ wszystkie osoby z niepełnosprawnościami objęte są indywidualnym programem rehabilitacji zawodowej i społecznej. Dzięki temu w przyszłości będą mogły kontynuować swoją karierę zawodową na otwartym rynku pracy.
Od 1 grudnia 2019 roku ZAZ w Uściu Gorlickim prowadzi cztery działalności.
Oto jak praca w ZAZ wpływa na dobrostan pracowników zapytaliśmy jednego z nich.
– Praca w ZAZ przede wszystkim pomaga mi utrzymać abstynencję. Dzięki rehabilitacji poprawiła się moja kondycja psychiczna. Jest w tym wszystkim też aspekt finansowy, że mam pracę i wynagrodzenie za nią ale przy wcześniej wspomnianych korzyściach to rzecz drugorzędna – mówi Włodek, lat 50.
Pan Włodek jest jedną z wielu osób niepełnosprawnych, które pracują w ZAZ. Praca tutaj często dla pracowników jest sensem życia, pomocą w pozbieraniu się po trudnych życiowych doświadczeniach i szansą na powrót do codziennej stabilności.
Minizoo w Zdyni
Fundacja w Zdyni w powiecie gorlickim prowadzi Minizoo. Mieści się tu ok. 20 różnych gatunków zwierząt, od kangurów i emu, przez lamy i alpaki, po króliki, które cieszą się z nowego domu w królikarni. To miejsce, gdzie dzieci mogą nie tylko oglądać, ale i dotykać zwierzęta. Uczą się przy tym odpowiedzialności oraz empatii. Organizacja zaprasza od wiosny zarówno przedszkolne grupy zorganizowane, jak i klientów indywidualnych.
Remonty i usługi budowlane
Pracownicy – podopieczni ZAZ – zatrudnieni w tym dziale wykonują drobne prace budowlane, np. wykonywanie ogrodzeń, porządkowanie terenu po budowie, malowanie ścian wewnętrznych, mycie elewacji zewnętrznych, ukształtowanie i przygotowanie terenu zgodnie z potrzebami potencjalnych odbiorców. Dodatkowo do zadań pracowników należą wykonywanie prac porządkowych i interwencyjnych w zależności od pór roku, takich jak np. sprzątanie ogródków i ogrodów przydomowych, terenów wokół firm czy zakładów produkcyjnych, odśnieżanie tych miejsc, koszenie trawników, ścinanie żywopłotów, wykonywanie innych prac ogrodniczych.
Pomoc uchodźcom
Fundacja ILIOS aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom po wybuchu wojny na Ukrainie. Koordynowali autobusy z ludźmi i oferowali schronienie dla ponad 80 osób. Codziennie karmili ich i wspierali. Dzierżawili na tą okazję Dom pn. „Promyk”, gdzie zakupili piece i umeblowali go, aby stworzyć bezpieczne i komfortowe miejsce dla tych, którzy tego najbardziej potrzebowali.
Opis sytuacji problemowej:
Fundacja Ilios bierze udział w projekcie Akademia NGO – dobre prawo dla integracji, którego głównym celem jest zebranie problemów funkcjonowania organizacji pozarządowych i napisanie na tej podstawie propozycji “zmian prawnych”.
1. Papierologia
Zespół Fundacji uważa, że obecnie we wszelkiego rodzaju projektach występuje nadmiar papierologii, można odnieść wrażenie, że “tonie się w papierach”.
Wprowadzenie ogólnych wymogów co do niezbędnych dokumentów i ograniczenie ich do minimum wpłynie nie tylko na poprawę komfortu funkcjonowania organizacji ale też przyczyni się do ochrony naturalnego środowiska. Ponadto czas poświęcony na wypełnianie dokumentów mógłby zostać poświęcony na realną pomoc przeznaczoną dla uczestnika projektu.
Dodatkowym problem też jest to, że w projektach osoby zajmujące się dokumentacją nie są wynagradzane, bądź są to niskie stawki.
W małych organizacjach dokumentami często zajmuje się zarząd wykonując przy tym szereg innych obowiązków. Zasadna wydaje się propozycja ograniczenia liczby dokumentów np. jeden główny dla uczestnika, bez dodatkowych, na których często trzeba podawać te same dane.
Przy obecnym stanie rzeczy istotne byłoby wprowadzenie dotacji na godziwe wynagrodzenie osób odpowiedzialnych za dokumentację.
2. Wysoki finansowy wkład własny
Wysoki finansowy wkład własny w projektach to duże wyzwanie dla organizacji pozarządowej, która często nie jest w stanie zgromadzić odpowiednich środków aby wziąć udział w konkursie.
Organizacje pozarządowe nawet przy prowadzeniu działalności gospodarczej często nie są w stanie uzbierać wkładu własnego bądź jest to dla nich dużym obciążeniem. Wysokość wymaganego wkładu własnego jest zazwyczaj nieadekwatna do możliwości organizacji.
Propozycją zmian w tym zakresie byłoby:
- obniżenie finansowego wkładu własnego z 10 do 6-4 %
- uzyskanie od organizacji stosownych oświadczeń, że są w stanie własnymi siłami zrealizować projekt przy otrzymanym dofinansowaniu
3. Wyzwanie z osobami o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Dużym utrudnieniem jest wymóg posiadania znacznego stopnia niepełnosprawności przy zatrudnieniu w ZAZ. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a takich osób jest najwięcej często zdane są tylko na siebie.
Obecne przepisy mówią o tym, że stan zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35% ogółu zatrudnionych, dodatkowo samo orzeczenie nie wystarczy ale u osób tych powinno się stwierdzić: autyzm lub upośledzenie umysłowe lub chorobą psychiczną. Wyjątek stanowią osoby w stosunku do których rada programowa warsztatów terapii zajęciowej zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej.
W praktyce te zapisy są dużym utrudnieniem a dotyczą podstawowej egzystencji ludzkiej, zarabiania na swoje utrzymanie. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w sytuacji takiej osoby potrzebującej wsparcia i otrzymujemy komunikat, że rada programowa zdecyduje o tym “czy zjemy obiad a jeśli tak to na tą decyzję trzeba jeszcze długo poczekać”.
Zasadne byłoby dopuszczenie zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności adekwatnie do zapotrzebowania występującego w danej okolicy a nie utrzymaniem za wszelką cenę procentowych proporcji.
Rys historyczny
Fundacja ILIOS została założona w 2017 roku z misją organizowania oraz niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym (ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawnych intelektualnie), wykluczonym społecznie, przewlekle chorym i starszym. Główne zadania organizacji koncentrują się na realizacji celów, które wpływają na poziom zdrowia społeczeństwa oraz edukacji prozdrowotnej. Jednym z głównych projektów jest budowa Domu Spokojnej Starości, który zapewni godne życie osobom starszym. Zarząd Fundacji tworzą Katarzyna Barańczuk z synem Arkadiuszem Barańczukiem. Kierownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej jest mąż i ojciec – ksiądz prawosławny Dr Arkadiusz Barańczuk.
Znane powiedzenie mówi o tym, że “jeśli naprawdę chcesz zmienić świat” to najpierw wróć “do domu” i zadbaj o tych, których kochasz. Tą niezwykłą rodzinę z powiatu gorlickiego łączą nie tylko dobre relacje ale też wspólna pasja i powołanie do niesienia pomocy.
Zespół Fundacji zasilają też mieszkańcy powiatu gorlickiego. Od początku w ZAZ jest Agnieszka Jakieła, która jest specjalistą ds. kadr. Natomiast menadżerem ZAZ jest Mariusz Socha. Ponadto uczestnicy projektu mają wsparcie i pomoc w Trenerach Zawodu.
Szukasz pomocy? A może chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach Fundacji? Napisz lub Zadzwoń!
Fundacja ILIOS
Uście Gorlickie 219
tel: 603 380 271
email: fundacjailios@gmail.com
O projekcie
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl
Źródło: Stowarzyszenie MOST