W malutkim Stolnie – wsi liczącej około 600 mieszkańców – współpraca organizacji pozarządowej i biblioteki jest czymś naturalnym. Mają wspólną siedzibę i wspólne sukcesy – inicjatywy, które wpisały się już w tradycję miejscowości.
– Przez wiele lat kierowałam biblioteką i Stowarzyszeniem jednocześnie. Dziś od organizacji odpoczywam, ale wciąż jestem jej częścią – mówi Katarzyna Bajera, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Stolnie. Miejscowość, w której mieszka, leży w województwie kujawsko-pomorskim, niespełna 40 kilometrów na północ od Torunia. Jednym z centralnych budynków w Stolnie jest gmach Urzędu Gminy. Znajdują się w nim również: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, poczta, apteka, a także biblioteka. Stowarzyszenie Inicjatywa Stolno powstało w 2004 roku. Organizacja liczy obecnie około 25 członków. – Kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, mieliśmy kilka pomysłów na to, by zrobić coś dla mieszkańców w duchu integracji europejskiej. Żeby jednak cokolwiek zrobić, trzeba było pozyskać na to środki. Rozwiązaniem było powołanie organizacji pozarządowej – opowiada kierowniczka biblioteki. Organizacja wiele wsparcia dostała od Urzędu Gminy. – Nie było żadnego problemu, aby siedziba naszego Stowarzyszenia mieściła się w urzędowym budynku. Im to wcale nie przeszkadza, wręcz przeciwnie – cieszą się z tego i są nam życzliwi. Gdy robiliśmy imprezę kilka kilometrów stąd, nie było problemu, by przewieźć nam jakieś rzeczy z miejsca na miejsce. Nie ma też problemu, by skorzystać z telefonu, komputera czy drukarki – opowiada.
Do tańca i do różańca
– Dla organizacji pozarządowej współpraca z biblioteką to korzystny układ – przekonuje Katarzyna Bajera. – Biblioteka to miejsce szczególne – skupia lokalnych twórców, ludzi uzdolnionych, osoby aktywne, wyróżniające się spośród innych. Organizacja, która decyduje się na współpracę z biblioteką, w naturalny sposób zyskuje dostęp do tych osób – mówi kierowniczka placówki. – Bibliotekarka to osoba do tańca i do różańca, po prostu można na nas liczyć – zapewnia. – Na co dzień pracujemy z ludźmi, a czytelnik to często osoba wymagająca. Trzeba z nim porozmawiać i to nie tylko o książkach. My jesteśmy elastyczni i otwarci na potrzeby innych. Ale na współpracy korzysta nie tylko organizacje, także sama biblioteka. Jej pracowników cieszy to, że dzięki różnym inicjatywom, placówkę odwiedza większa liczba potencjalnych czytelników. – Niektóre osoby, które biorą udział w naszych wspólnych wydarzeniach, zapisują się do biblioteki jako czytelnicy – stwierdza optymistycznie Katarzyna Bajera.
Korzyści mogą być też bardzo prozaiczne. – Gdy organizacja dostaje pieniądze na realizację projektu, często kupuje papier, tusz do drukarki i inne pomoce biurowe. Takie rzeczy są po prostu potrzebne, a przecież to wszystko kosztuje – zauważa. – Wiadomo, przy projekcie nie wszystko się wykorzysta. Wiele z tych rzeczy zostaje i korzysta na tym biblioteka.
Dzień jak z bajki
Dzieciaki mogą zobaczyć wnętrze wozu strażackiego i policyjnego radiowozu, poskakać na trampolinie, pobawić się w dmuchanym zamku oraz stanąć do zdjęcia z pluszowym bohaterem ulubionej bajki. Każdy otrzymuje medal oraz paczkę prezentów. Tak wygląda Powiatowy Festyn Ruchowo-Rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – jedna z cyklicznych imprez, organizowanych przy współpracy Stowarzyszenia z biblioteką. Festyn organizowany jest z okazji Dnia Dziecka. Ma popularyzować sport wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W imprezie bierze udział ponad dwieście niepełnosprawnych dzieci z pobliskich miejscowości, takich jak: Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie, Chełmo czy Lisewo.
Organizatorem festynu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Stolno, jednak podczas przygotowań wiele pracy leży po stronie biblioteki. To właśnie bibliotekarki: pakują paczki z prezentami, zamawiają medale, wypisują dyplomy i podziękowania dla sponsorów. Z pomocą przychodzą również pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmie, którzy z myślą o dzieciakach przygotowują rozmaite zabawy: malowanie twarzy, robienie wisiorków czy przygotowywanie owocowych szaszłyków. W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja festynu. – Z roku na rok ta impreza przyciąga coraz więcej osób. Robi się z tego taki rodzinny festyn – cieszy się bibliotekarka.
Alkohol i narkotyki
Kolejną imprezą biblioteki i Stowarzyszenia, która wpisała się już w tradycję Stolna, jest Wojewódzki Konkurs Profilaktyczny. – Kierowany jest zwykle do młodzieży gimnazjalnej, jednak w tym roku do udziału zostaną zaproszone dzieci ze szkół podstawowych. To konkurs, który ma uświadomić uczniom problemy wynikające z sięgania po używki – alkohol i narkotyki – wyjaśnia Katarzyna Bajera. Organizatorzy za każdym zapraszają do udziału wszystkie szkoły w województwie. Bardzo zależy im, aby do edukacyjnej zabawy przystąpiło jak najwięcej uczniów.
Pierwszym zadaniem, przed którym stają uczestnicy jest przygotowanie plakatu, piosenki lub filmu – wszystko w temacie profilaktyki uzależnień. W finale biorą udział trzyosobowe drużyny z ośmiu szkół w województwie. Drużyny rywalizują, wykazując się wiedzą oraz sprawnością fizyczną. Do najlepszych szkół trafiają nagrody, za każdym razem inne: projektor, laptop, aparat cyfrowy, urządzenie wielofunkcyjne oraz koszulki i pamięci USB dla uczniów. – Młodzież ma tak fantastyczne pomysły, że prace, które do nas przysyłają, już wielokrotnie nas zaskakiwały – mówi kierowniczka biblioteki. – Bardzo jesteśmy ciekawi, co w tym roku dla nas przygotują.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego