Gazeta Prawna w dodatku Tygodnik Prawa Administracyjnego prezentuje opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie powoływania samorządowych pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowych. Dziś funkcje te tworzy się bez ustawowego przymusu, tam gdzie jest taka wola po stronie samorządu.
Resort przyznaje, że celowe jest rozważenie czy w przyszłości nie powinien to być obowiązek. Wprowadzenie obowiązku powoływania pełnomocnika miałoby przyczynić się do lepszej realizacji, zawartej w ustawie o pożytku i skierowanej do samorządów rekomendacji, aby realizowały one zadania publiczne, współpracując z ngo-sami.
Obecnie utworzenie funkcji pełnomocnika jest fakultatywne dla każdego szczebla samorządu, a więc nie istnieje prawny przymus powołania pełnomocników. W artykule czytamy na czym polega rola pełnomocników i jak są wykorzystywani w działaniach Ministerstwa Pracy. Współpraca jest aktywna. W jej ramach resort zbiera informacje wykorzystywane w sprawozdaniach z realizacji ustawy o pożytku. Z pełnomocnikami konsultowane są dokumenty dotyczące organizacji społecznych. Pełnomocnicy współorganizują też spotkania, podczas których omawia się zasady realizacji PO FIO i za ich pośrednictwem oferta FIO trafia do małych, lokalnych organizacji. Ministerstwo chce też podkreślić role pełnomocników w kształtowaniu i promowaniu dobrych praktyk współpracy.
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/68FD05C2
więcej:
„Jak współpracować z organizacjami pozarządowymi”, KW, Gazeta Prawna (dodatek: Tygodnik Prawa Administracyjnego), 8 lipca 2009 r.
Źródło: Gazeta Prawna 131/2009