Kilkadziesiąt osób zgromadził wykład (10 listopada 2012) o SM. Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu dr. n. med. Hanka Hertmanowska wygłosiła ona wykład zatytułowany: STWARDNIENIE ROZSIANE: PATOGENEZA, OBJAWY i LECZENIE.
Kilkadziesiąt osób zgromadził wykład (10.11.12) o SM. Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu odpowiedziała dr. n. med. Hanka Hertmanowska - specjalista neurolog z Neurologicznego Niepublicznego ZOZ Centrum Leczenia SM Ośrodka Badań Klinicznych w Plewiskach k. Poznania. Wygłosiła ona wykład zatytułowany: STWARDNIENIE ROZSIANE: PATOGENEZA, OBJAWY i LECZENIE.
Wykład prowadzony był bardzo merytorycznie, chwilami zamieniał się w indywidualne konsultacje. Prowadząca przedstawiła wiele ważnych informacji i wskazówek zarówno dla chorych, jak i dla tych, których może dotknąć ta choroba. Najczęściej zaczynają chorować na nią ludzie w przedziale od 30 do 40 lat. Zapada na nią dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. I co ciekawe, odnotowuje się zdecydowanie więcej zachorowań w Europie i USA niż na pozostałych kontynentach.
Jest to choroba wymagająca stałego leczenia, ale w Polsce procedury NFZ pozwalają na leczenie tylko ok. 5 procent chorych. Jest ona trudna do rozpoznania, gdyż pierwsze objawy są typowe dla innych chorób. Na pojawienie się tej choroby mogą wskazywać zaburzenia słuchu, wzroku lub czucia, którym towarzyszą częste bóle głowy, zwiększona męczliwość, zaburzenia w oddawaniu moczu, drętwienie, zawroty. Ważne jest, by trafić szybko do neurologa, który skieruje na oddział neurologiczny, gdyż tylko tam można przeprowadzić kompleksowe badania pod kątem SM. Dr Hertmanowska dokładnie omówiła przebieg choroby i jej dziesięć stadiów. Zwróciła szczególną uwagę słuchaczy na okresy zaostrzeń i towarzyszące im postępowanie niepełnosprawnmości, wymagające każdorazowo interwencji specjalistów. Niezależnie od tego chorzy na SM wymagają stałej kontroli i kompleksowej opieki lekarzy specjalistów, pielęgniarki, logopedy, fizjoterapeuty, pracownika socjalnego i rodziny.
Problemem przy tej chorobie jest brak jednego leku, gdyż u każdego choroba ta ma inny przebieg i wymaga indywidualnego leczenia.
W końcowej części wykładu dr Hertmanowska podkreśliła, że bardzo ważnym elementem leczenia i terapii jest maksymalna aktywność chorych, zwłaszcza ruch. - Ale najważniejsze jest, by pacjent skupił się na tym, że żyje i czerpał maksymalną radość z życia. A lekarze zajmą się leczeniem choroby.
Drugą część spotkania wypełniło spotkanie przy marcińskich rogalach i kawie.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje p. dr Hance Hertmanowskiej za nieodpłatne przedstawienie wykładu. Dziękuje również ZSZ w Gostyniu, "Kawon" Gostyń, PCPR w Gostyniu oraz CID przy Stowarzyszeniu "Dziecko", które wsparły organizację spotkania.
Źródło: opracowanie własne