Całe rodziny wraz z dziećmi spędziły aktywnie weekend, poznając uroki i tradycję Biskupizny i bawiąc się wspólnie, m.in. przy poszukiwaniu skarbu. W Gościńcu Biskupiańskim w Domachowie odbyło się spotkanie integracyjne rodzin zastępczych wraz z dziećmi (2 lipca) zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dziecko” i PCPR w Gostyniu, w ramach projektu „Wzmocnienie i integracja rodzin zastępczych z wielkopolską kulturą w tle”.
Projekt „Wzmocnienie i integracja rodzin zastępczych z wielkopolską kulturą w tle” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W projekcie wzięły udział rodziny z terenu powiatu gostyńskiego oraz gościnnie rodziny z terenu powiatu pleszewskiego. Partnerem projektu jest też PCPR w Pleszewie.
Podczas spotkania rodziny zastępcze uczestniczyły w queście "W poszukiwaniu domachowskiego skarbu". Przypominamy, że quest to gra terenowa, w czasie której wykonuje się zadania ułożone w pewną historię. Oprócz możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami i pracą zespołową quest to interesująca forma zwiedzania ciekawych miejsc.
W czasie guestu utworzono mieszane zespoły, które wędrując po Domachowie, wykonywały inspirujące zadania i poznawały historię Domachowa, jego najciekawsze obiekty oraz zasłużonych mieszkańców. Wędrówka szlakiem kultury biskupiańskiej pozwoliła poznać też opowieści o dziejach Biskupizny i folklorze biskupiańskim. Warto przypomnieć, że Biskupizna to mikroregion folklorystyczny, obejmujący trzynaście miejscowości powiatu gostyńskiego ze stolicą w Krobi. Tereny te należały dawniej do biskupów poznańskich, temu też region zawdzięcza swą nazwę. Mieszkańcami tego regionu są Biskupianki i Biskupianie, posiadający własną kulturę, gwarę, obrzędy, stroje, muzykę, taniec.
Po odnalezieniu domachowskiego skarbu rodziny uczestniczyły w pokazie kultury biskupiańskiej. Była to możliwość zobaczenia tradycyjnego tańca biskupiańskiego Wiwat, posłuchania o dziejach Biskupiny. Na zakończenie chętni mogli zatańczyć Wiwata z Biskupianami, a najmłodsze dzieci wzięły udział w tradycyjnej biskupiańskiej zabawie weselnej.
Po zapoznaniu się z kulturą biskupińską dzieci pod opieką animatorów zabaw uczestniczyły w grze terenowej, podczas której brały czynny udział w różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych. Rodzice w tym czasie pozostali w gościńcu biskupińskim i wzięli aktywny udział w warsztacie szkoleniowym „Mówić, słuchać, rozumieć, czyli o komunikacji w rodzinie”. W trakcie warsztatu opiekunowie mieli możliwość podzielenia się sukcesami i troskami dnia codziennego. Podczas ćwiczeń nawiązali również bliższe relacje, co zapewne zaowocuje wspólnymi kontaktami i spotkaniami w przyszłości. Pojawiły się też prośby do organizatorów o przygotowanie kolejnych takich aktywnych spotkań.
Na zakończenie projektu organizatorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek oraz grill z kiełbaskami. Rodziny nie kryły zadowolenia z możliwości spędzenia sobotniego dnia we wspólnym gronie, atrakcyjnego urozmaicenia czasu dzieci oraz poznania nowych miejsc i to w niedalekiej odległości od swoich miejsc zamieszkania.
Podziękowania należą się też wolontariuszom ze Stowarzyszenia „DZIECKO” i z PCPR w Gostyniu za przygotowanie i realizację projektu.
Przedstawione w informacji treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"