Zebraliśmy 72 696 501,53 zł! Mieszkańcy powiatu gostyńskiego ofiarowali 194 718,67 zł! W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, 120 tysięcy wolontariuszy 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszło na ulice nie tylko polskich miast, ale także zagrało w kilkudziesięciu krajach na świecie.
Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji.
Na kwotę 24. Finału WOŚP składają się m. in.:
- wpłaty do puszek kwestarskich 120 tys. wolontariuszy WOŚP,
- wpłaty do skarbon stacjonarnych,
- darowizny indywidualne przekazane na rachunek bankowy,
- darowizny przekazane poprzez wpłaty kartami płatniczymi za pomocą terminali płatniczych oraz za pomocą formularza na stronie internetowej,
- środki zebrane w wyniku Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców,
- środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y,
- środki wpłacone poprzez formularz wpłaty na stronie www.wosp.org.pl,
- środki przekazane poprzez formularz wpłaty na stronie www.facebook.com/wosp,
- środki zebrane w wyniku akcji Wirtualne Serce WOŚP,
- środki zebrane przez serwis Siepomaga.pl,
- środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP,
- środki przekazane na cele Finału przez sponsorów WOŚP.
Koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki 24. Finału WOŚP wyniosły 2 258 098,74 PLN, co stanowi 3,1% zebranych środków. Na koszty te składają się m.in. wyprodukowanie samoprzylepnych serduszek WOŚP, materiały promocyjne i reklamowe, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne oraz usługi i wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do współpracy ze sztabami i wolontariuszami w zakresie przeprowadzenia i rozliczenia ogólnopolskiej zbiórki.
POWIAT GOSTYŃSKI ZAGRAŁ PIĘKNIE W WIELKIEJ ORKIESTRZE ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
To jest wspólny wynik wszystkich sztabów z powiatu gostyńskiego, których wolontariusze zbierali we wszystkich gminach!
To wynik ciężkiej pracy wolontariuszy – i tych zarejestrowanych, i tych bez identyfikatorów, a przygotowujących różne działania dla WOŚP w szkołach, przedszkolach i zakładach pracy.
To sukces wszystkich, którzy przyłączali się kwesty WOŚP - bo znowu pokazaliśmy, jak bardzo jesteśmy razem i jak bardzo jesteśmy skuteczni, bo będzie można znowu zakupić ogromną ilość sprzętu dla szpitali jako dar Polaków! – podkreślają szefowie gostyńskiego sztabu Maciej Marcinkowski i Mirosław Sobkowiak.
Warto przypomnieć, że Zarząd Fundacji WOŚP po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i prośbami spływającymi od polskich szpitali postanowił w czasie 24. Finału WOŚP po raz kolejny zbierać pieniądze dla pediatrii, tym razem wyposażając oddziały podstawowe, co umożliwi zakup sprzętu dla większej ilości szpitali, także tych małych. 24. Finał WOŚP to również zbiórka na rzecz geriatrii.
Potrzeby oddziałów pediatrycznych w polskich szpitalach są ogromne. Często placówki muszą wybierać – zakup którego urządzenia jest bardziej priorytetowy, czy mogą sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu, czy mają zmodernizować stare aparaty. Jak mówi prof. Alicja Chybicka, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego – Niedofinansowanie pediatrycznej opieki medycznej na wszystkich poziomach referencyjności sprawia, że ich wyposażenie jest niewystarczające, a istniejąca w nich aparatura przestarzała i często nie spełnia wymogów jakie powinny zostać spełnione w procesie diagnostycznym i terapeutycznym dzieci.
O sytuacji w polskiej pediatrii mówi prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii: - 344 oddziały ogólnopediatryczne w Polsce pełnią niezmiernie ważną rolę na pierwszej linii opieki pediatrycznej. Odziały te przyjmują około 412 800 dzieci, które zgłaszają się w stanach nagłych, z zagrożeniem życia. Pierwsza godzina diagnostyki i leczenia i leczenia jest niezmiernie ważna dla późniejszych losów dziecka. Wyposażenie tych oddziałów dla monitorowania funkcji życiowych nie jest najlepsze, stąd konieczne są starania, aby równoległe z poprawą warunków hospitalizacji poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Sprzęt medyczny do monitorowania funkcji życiowych i diagnostyki, kupowany przez Fundację WOŚP, sprawia, że bezpieczeństwo pacjentów znacznie poprawia się.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"