Pierwszego dnia lata na stadionie OSiR odbyła się XIV Ponadpowiatowa Paraspartakiada „Gostyń 2013”, nad którą patronat sprawował Starosta Gostyński Robert Marcinkowski. Jest ona jednym z działan realizowanych w powiecie gostyńskim w ramach akcji Czerwiec Aktywności Lokalnej.
Organizatorami paraspartakiady były: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo „Nie Sami”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Stowarzyszenie „DZIECKO” i Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Wsparły organizację: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyniu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Urząd Miejski w Gostyniu, Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, SIMET S.A. w Piaskach, Trans – Kom w Gostyniu oraz Piekarnia Aleksandra Dolczewskiego z Siemowa. Stowarzyszenie „Nie Sami” uzyskało również dofinansowanie ze środków PFRON.
Gościem specjalnym był mistrz paraolimpijski Mieczysław Sobczak - pływacki mistrz paraolimpijski z Heidelbergu (1972) oraz mistrz i wicemistrz świata ze Stoke Mandeville (1970, 1971, 1972), który przez cały czas dopingował uczestników paraspartakiady i zachęcał do wytrwałości w zmaganiach z własnymi ograniczeniami.
Zmagania 125 sportowców z 3 powiatów obserwowali: Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wicestarosta Janusz Sikora, Zastępca Burmistrza Gostynia Elżbieta Palka, członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego Kazimierz Musielak, Skarbnik Powiatu Gostyńskiego Eleonora Gościniak, Dyrektorzy DPS: w Zimnowodzie - Grażyna Wira, w Chumiętkach - Zbigniew Polowczyk, w Rogowie – Grzegorz Czułno, Kierownik WTZ w Piaskach Gerard Misiaczyk, Kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Gostyniu Violetta Skorupska i w Chwałkowie Swietłana Figiel, prezesi stowarzyszeń „Nie Sami” – Irena Dudek, „Kasia” – Urszula Szefer.
Celem cyklicznie organizowanej paraspartakiady jest przede wszystkim wzbudzenie u niepełnosprawnych, poprzez sportową rywalizację, chęci i gotowości pokonywania barier oraz popularyzowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnością i ich integracja ze środowiskiem. Poza tym spartakiada zapewnia jej uczestnikom możliwość poczucia smaku rywalizacji i zwycięstwa, a także świetną zabawę.
Przemarszem trzynastu startujących ekip oraz ekipy sędziowskiej i organizatorów rozpoczęła się uroczystość otwarcia spartakiady. Po powitaniu przybyłych gości i zawodników oraz opiekunów i rodziców przez organizatorów, w imieniu których wystąpiła Natalia Hajnsz, otwarcia Paraspartakiady dokonał Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, który w imieniu przybyłych gości zachęcił też do sportowej rywalizacji.
Biegami sprinterskimi opiekunek i opiekunów rozpoczęły się zmagania sportowe. Zawodnicy gorąco dopingowali swoich opiekunów i rodziców, którzy dali wspaniały przykład sportowej rywalizacji i zachęcili tym biegiem do startu podopiecznych.
Spośród konkurencji największe zainteresowanie widzów wzbudziły wyścigi w workach oraz turnieje: przeciągania liny i piłki nożnej. Tym zmaganiom towarzyszyły duże emocje zarówno na widowni, jak i na boisku. Ale wszystkie konkurencje gromadziły wielu widzów i startujący byli wspierani gorącym dopingiem. W opinii sędziów i organizatorów zawodnicy walczący w konkurencjach paraspartakiady zaprezentowali wysokie umiejętności oraz pełne zrozumienie zasad współpracy w drużynie, a dodatkowo pokazali wolę walki i poszanowanie dla zasady fair play.
Rozegrano 25 konkurencji, a zawodnicy w czasie zawodów zmagali się nie tylko z innymi sportowcami, ale również ze swoimi słabościami, dlatego każdy winien czuć się zwycięzcą, gdyż sam start już był sukcesem.
W trakcie paraspartakiady można było zmierzyć sobie ciśnienie w Punkcie Pomocy Medycznej, przygotowanym przez ŚDS w Gostyniu, udzielano też porad w Punkcie Informacyjnym, w którym dyżurował prawnik i pracownicy socjalni PCPR w Gostyniu.
Sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu: Agnieszka Matysiak, Milena Kuczma, Dominik Kołaczkowski, Karol Sierżant i Marcin Nowak oraz grupa pomocników sędziowskich – uczniów ZSZ w Gostyniu.
125 zawodników reprezentowało 14 drużyn: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo „Nie Sami” w Gostyniu, Towarzystwo Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Kasia”, Stowarzyszenie „Radość”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach, Zespół Szkół w Brzeziu, Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach, Dom Pomocy Społecznej w Rogowie, Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie, Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie.
W przerwach zmagań sportowych zawodnicy, opiekunowie i widzowie zostali poczęstowani przez organizatorów wyśmienitymi plackami oraz kiełbasą i bigosem.
Podczas uroczystej dekoracji puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczali zaproszeni goście. Wszyscy zawodnicy otrzymali od organizatorów koszulki z logo XIV Paraspartakiady. Po dekoracji zawodników Wicestarosta Gostyński zamknął XIV Ponadpowiatową Paraspartakiadę, dziękując za dobrą organizację i wkład pracy organizatorom, prowadzącym, uczestnikom i ich opiekunom oraz wszystkich zaprosił na kolejne zmagania za rok. Były też podziękowania dla komitetu organizacyjnego partaspartakiady: Violetty Kolendowicz i Małgorzaty Walczak, wspieranych przez Mirosława Sobkowiaka
Wyniki
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne