Wioska Hobbitów, Kraina Bajek i Rowerów, Wioska Końca Świata, czy Kraina Rumianku. W Polsce rozkwita moda na wioski tematyczne. Jak się okazuje, wieś z niespotykanym motywem przewodnim, to doskonały sposób nie tylko na integrację mieszkańców, ale także na biznes.
Zasadniczym celem tworzenia wiosek tematycznych jest uatrakcyjnienie regionu, jak również zaangażowanie społeczności lokalnej w inicjatywy oddolne – tłumaczy Krzysztof Marzec. Prezes Zarządu SWPPG. Wioska tematyczna to taka miejscowość, której mieszkańcy zdecydowali się na działalność zarobkową w wybranej dziedzinie. Inaczej mówiąc - wybrali dla siebie jakąś specjalizację, temat przewodni np. pieczenie chleba lub produkcję sera itp. – dodaje K. Marzec. Ten główny temat rozwijany jest na nieskończenie wiele wątków i sposobów do produkcji, do sprzedaży, a także do usług informacyjnych, edukacyjnych oraz turystycznych.
Być może na terenie powiatu gostyńskiego również powstanie wioska tematyczna… Dokładnie na terenie Gminy Pogorzela, gdzie w ostatnich dniach Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego zorganizowało cykl spotkań zgłębiających tę tematykę. Wszystko za sprawą realizowanego projektu pn. „Ośrodek Przedsiębiorczości Społecznej” współfinansowanego ze środków PO FIO. Do udziału w warsztatach zaproszone zostały głównie członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających w Gminie Pogorzela. Na spotkaniach zdobywałyśmy wiedzę na temat tworzenia wiosek tematycznych, gospodarstw edukacyjnych oraz przygodowych. Ponadto dowiedziałyśmy się jak możemy wzbogacić naszą wieś bądź nadać jej nowej specjalizacji, z wykorzystaniem istniejących zasobów gospodarczych, kulturowych bądź przyrodniczych – informuje pani Maria Pazoła – jedna z uczestniczek spotkań.
Warsztaty prowadził Pan Wacław Idziak, wybitny ekspert do spraw rozwoju obszarów wiejskich. Autor i współautor wielu projektów i publikacji dotyczących rozwoju lokalnego. Zaprezentował on uczestniczkom wiele ciekawych przykładów wiosek tematycznych, funkcjonujących na terenie Polski. Wieś potrzebuje ludzi twórczych. Niestety nie ma ich zbyt wielu albo ich umiejętności nie zostały jeszcze odkryte. Wyzwaniem staje się odkrywanie takich osób i ich pozyskiwanie – podsumowuje Wacław Idziak.
Uwieńczeniem spotkań warsztatowych jest wyjazd uczestniczek do Wioski Sześciu Zbóż w Kraśniku Dolnym oraz Wioski Smaków w Lipianach. Ten wyjazd to doskonała okazja do integracji uczestniczek spotkań, ale przede wszystkim do pokazania dobrych przykładów wiosek tematycznych funkcjonujących na terenie Polski.
Źródło: Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego