Zarząd gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, we współpracy z PCPR w Gostyniu, przygotował spotkanie wigilijne dla niewidomych i ich przewodników. Były życzenia, łamanie się opłatkiem i superprezent.
Grudzień to czas spotkań świątecznych. Także Zarząd Gostyńskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych zaprosił swoich podopiecznych i przyjaciół na uroczyste spotkanie świąteczno-noworoczne. Odbyło się ono 16 grudnia w sali „Twist” w Gostyniu. Wzięli w nim udział członkowie koła wraz z przewodnikami i rodzinami oraz zaproszeni goście, m.in. Andrzej Pospieszyński – Starosta Gostyński i Jerzy Woźniakowski – Burmistrz Gostynia. Przybyli też przedstawiciele PCPR w Gostyniu: Violetta Kolendowicz – Kierownik Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Mirosław Sobkowiak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, a także przedstawiciele mediów. Przybyłych powitała przewodnicząca powiatowego koła PZN Janina Karpińska i podkreśliła, że spotkanie ma szczególny charakter, gdyż przypada w dwusetną rocznicę urodzin Luisa Brailla, twórcy pisma brajlowskiego dla niewidomych. Z tej okazji zaprezentowano gościom specjalne tablice z próbkami pisma.
Spotkanie stało się okazją do całorocznych podsumowań. Starosta Gostyński, prócz złożenia życzeń, podziękował za współpracę z samorządem powiatowym, której efektem było wiele wspólnych działań dla dobra podopiecznych koła. Burmistrz Gostynia podkreślił, jak ważne dla gminy jest wspieranie organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych, które działają na rzecz niepełnosprawnych. Do życzeń przyłączył się dyrektor M. Sobkowiak, który, w imieniu PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „Dziecko”, poinformował o prezencie przygotowanym przez te instytucje dla koła niewidomych. Są nimi bezpłatne trzymiesięczne zajęcia na kręgielni dla niewidomych i ich przewodników. Warsztaty te poprowadzą utytułowani zawodnicy, wicemistrzowie Polski Violetta Kolendowicz i Marek Podyma.
P. J. Karpińska podziękowała za życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne oraz za wspieranie działalności koła. Podziękowaniom towarzyszyły kwiaty. Było też tradycyjne łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie.
Drugą, artystyczną część spotkania rozpoczął występ młodzieży z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Krobi, przygotowany przez p. Magdalenę Andrzejewską. Zaprezentowano gwarę biskupiańską w wesołych scenkach – obrazkach z życia rodzinnego i sąsiedzkiego.
Głównym elementem tej części świątecznego spotkania był występ niewidomego poety Krzysztofa Galasa. Wraz z towarzyszącą mu małżonką przedstawił on wybór wierszy ze swoich 6 tomików. Recytacje przeplatane były nastrojowymi balladami, zagranymi na gitarze przez poetę i śpiewanymi wspólnie przez małżeństwo Galasów. Występ nagrodzono gromkimi brawami.
W kolejnej części spotkania wszyscy zasiedli do wspólnego obiadu z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi.
Uczestnicy spotkania otrzymali przesympatyczne złote aniołki – ozdoby wykonane z… makaronu przez Karola Robaka, niedowidzącego członka koła, który nauczył się tej sztuki na specjalnych warsztatach.
Zarząd gostyńskiego Koła PZN przygotował dla wszystkich podopiecznych świąteczne paczki. A dla najstarszych członków koła zarząd przygotował specjalne prezenty (zestawy igieł ze sprężynkami ułatwiającymi nawlekanie nici) i kwiaty.
Zorganizowanie spotkania było możliwe dzięki wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz dofinansowaniu z Gminy Gostyń i Gminy Krobia.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"