Gostyń. Walka rodziców o dziecko to przemoc emocjonalna wobec dziecka
Jakie mogą być konsekwencje psychiczne dla dziecka uprowadzonego lub przetrzymywanego przez jedno z rodziców?
Sprawy i działania okołorozwodowe i okołorozstaniowe rodziców - to walka o dziecko, walka trudna bezpardonowa okrutna! Psychologowie i specjaliści często określają tego typu walkę okołorozwodową, jako przemoc emocjonalną wobec dziecka.
Cykl: Dzieci w sytuacji rozstania rodziców 4/8
Jakie mogą być konsekwencje psychiczne dla dziecka uprowadzonego lub przetrzymywanego przez jedno z rodziców?
Sprawy i działania okołorozwodowe i okołorozstaniowe rodziców - to walka o dziecko, walka trudna bezpardonowa okrutna! Psychologowie i specjaliści często określają tego typu walkę okołorozwodową, jako przemoc emocjonalną wobec dziecka.
WAŻNE: Dziecko, które doświadcza konfliktu rodzicielskiego i nawet wystarczy, że jest tylko obserwatorem, albo aż obserwatorem, zawsze doznaje przepotwornych emocjonalnych uszkodzeń.
A jeśli zostaje wciągnięte do rozgrywki między rodzicami po jednej ze stron, to na pewno jest ofiarą przemocy.
Ludzie mają prawo się rozwodzić, rozstawać, ale nie mają prawa rozwodzić dziecka z drugim rodzicem.
Dziecko ma prawo do kontaktu i do bycia z obojgiem rodziców, nie zawsze w jednakowej proporcji, ale nie może się wychowywać, jeżeli mówimy o jego dobrostanie, zwłaszcza tym emocjonalnym, nie może być alienowane od drugiego rodzica.
A to się dzieje często w konflikcie okołorozwodowym lub okołorozstaniowym. Dla dziecka konflikt ten jest bardzo zgubny w swoich następstwach.
Dorośli postanowili się rozstać, bo się zakochali w kimś innym, bo są zmęczeni, bo się wypalili w dotychczasowym związku, itd., ale dziecko jest zawsze i będzie ich dzieckiem, a oni zawsze będą jego rodzicami.
Niestety, u większości rozstających się dorosłych pojawia się egoistyczny rys, który pozwala myśleć rodzicowi, że tylko on jest właścicielem, jest posiadaczem dziecka.
DOBRE STANDARDY DLA RODZICÓW W SYTUACJI ROZSTANIA:
1. Niezależnie od rozstania rodzice nadal mają prawa oraz obowiązki i są odpowiedzialni za przebieg rozstania i ochronę potrzeb i interesów dziecka.
2. Rodzice chronią i wspierają dziecko poprzez zgodne działanie oparte na wspólnie wypracowanym planie opieki rodzicielskiej. W przypadku trudności w wypracowaniu tego planu rodzice mogą skorzystać z pomocy mediatora.
3. Obowiązkiem rodziców jest zrozumienie perspektywy dziecka i nazwanie jego potrzeb.
4. Zadaniem rodziców jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka poprzez przekazywanie mu zrozumiałych informacji w taki sposób, aby dziecko nie przeżywało konfliktu lojalności.
5. Zadaniem rodziców jest podjęcie działań w celu utrzymania dotychczasowego standardu życia dziecka.
6. Rodzic dba o dobre kontakty dziecka z drugim rodzicem.
7. Relacja rodzic - dziecko jest podstawą do prawidłowego rozwoju dziecka także w sytuacji rozstania rodziców. Instytucje pełnią rolę pomocniczą dla rodziny.
8. Zalecane jest korzystanie z pomocy i wsparcia psychologicznego dla rodziców, na przykład poprzez korzystanie z psychoterapii indywidualnej, warsztatów psychoedukacyjnych lub grup wsparcia dla rozstających się rodziców, indywidualnych konsultacji psychologicznych lub wychowawczych, porad prawnych, mediacji.
9. Niedopuszczalne jest bezpodstawne wykorzystywanie instrumentów prawnych i okoliczności w celu zdyskredytowania rodzica i odcięcia go od kontaktu z dzieckiem.
10. O formalnej sytuacji dziecka i ewentualnym postanowieniu sądu w tej sprawie rodzice informują instytucje mające kontakt z dzieckiem, zwłaszcza placówki oświatowe.
11. Rodzic wykonuje orzeczenia sądu w taki sposób, by dziecko, w miarę możliwości rozwojowych, je zaakceptowało i zrozumiało.
Artykuł ukazuje się w ramach projektu „Jest bezpiecznie”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2023 roku w konkursie „Wspieranie inicjatyw na rzecz wielkopolskich rodzin”. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Program wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"