Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu działa dopiero od czerwca 2012 r., a już stało się znane nie tylko w powiecie gostyńskim i Wielkopolsce, ale również w kraju. Obecnie rozpoczęło wraz z PCPR w Gostyniu przygotowania do zorganizowania w przyszłym roku ogólnopolskiej konferencji poświęconej tematyce dwóch niebezpiecznych chorób.
Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu działa dopiero od czerwca 2012 r., a już stało się znane nie tylko w powiecie gostyńskim i Wielkopolsce, ale również w kraju. Obecnie rozpoczęło wraz z PCPR w Gostyniu przygotowania do zorganizowania w przyszłym roku ogólnopolskiej konferencji poświęconej tematyce dwóch niebezpiecznych chorób: stwardnienia rozsianego i boreliozy.
Drugim ważnym kierunkiem aktualnych działań Stowarzyszenia SM jest uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, uprawniającego m.in. do pozyskiwania 1% z odpisów podatkowych.
Prezes Stowarzyszenia SM Bożena Misiurek zaznacza: - Bardzo gorąco dziękuję za wsparcie finansowe otrzymane m.in. z Powiatu Gostyńskiego, z Gminy Gostyń, od radnych powiatowego klubu SKW, z firmy PUTR Wodnik H. M. Rudniccy, ze Stowarzyszenia „Dziecko”, od firmy Przewozy Osobowe Krzysztofa Dolińskiego, od Krzysztofa Marca, z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu i z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Bez tej pomocy nie dalibyśmy rady tyle zdziałać.
A Stowarzyszenie SM tylko w tym roku zrobiło bardzo dużo. Z najważniejszych działań warto przypomnieć m.in.:
- zorganizowanie dla chorych na SM dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku nad brzegiem Bałtyku,
- zorganizowanie powiatowych obchodów World MS Day - Światowego Dnia Chorych na Stwardnienie Rozsiane,
- zorganizowanie kursu komputerowego „Podstawy obsługi komputera”,
- przeprowadzenie cyklu zabiegów rehabilitacyjnych w kriokomorze,
- przeprowadzenie specjalistycznych zajęć usprawniających na pływalni metodą Halliwick,
- zorganizowanie wykładu na temat „Wpływ żywienia w stwardnieniu rozsianym” (dietetyk Monika Majchrzycka z Poznania),
- udział w badaniach nad jakością życia chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce (Natalia Siodło z Bydgoszczy),
- zorganizowanie wykładu „Terapia stwardnienia rozsianego lekami immunomodulującymi” (neurolog dr Jacek Wencel - Klinika Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego ZOZ MSWiA w Poznaniu).
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne