"Razem przeciw przemocy II" to program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dziecko”. Celem projektu, adresowanego do mieszkańców powiatu gostyńskiego oraz powiatów sąsiednich, jest podejmowanie działań przeciwdziałających przemocy rodzinie.
Celem projektu, adresowanego do mieszkańców powiatu gostyńskiego oraz powiatów sąsiednich, jest podejmowanie działań przeciwdziałających przemocy rodzinie, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie oraz przeciwdziałanie znieczulicy społecznej wobec zjawiska przemocy w rodzinie, a zwłaszcza przemocy wobec dzieci. Specjalistyczne działania kierowane są też do rodziców wymagających wzmocnienia kompetencji rodzicielskich. Działania te zapobiegają powielaniu nieprawidłowych postaw wychowawczych i propagują prawidłowe wzorce rodzicielskie.
W ramach projektu są prowadzone profilaktyczne warsztaty kompetencji rodzicielskich mające na celu wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci. Warsztaty te mają formę zajęć grupowych, w czasie których rodzice uczą się rozpoznawać swoje mocne i słabe strony, radzić sobie z negatywnymi emocjami, rozwiązywać konstruktywnie konflikty rodzinne oraz poznają i uczą się w stosować w praktyce prawidłowe metody i narzędzia wychowawcze. Omawiane są też granice autorytetu i władzy rodzicielskiej, wpływ mediów i grup rówieśniczych na wychowanie. Specjaliści PCPR, prowadzący warsztaty, zwracają uwagę rodzicom na rolę więzi emocjonalnej z dzieckiem, jako czynnika wpływającego na rozwój dziecka i chroniącego przed zagrożeniami. Duża część zajęć ma charakter praktyczny, rodzice w specjalnie przygotowanych symulacjach ćwiczą radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz prawidłowe określanie potrzeb domowników. Ważnym elementem warsztatów jest część poświęcona planowaniu i organizacji życia w domu z włączaniem w te zadania dzieci (w tym m.in. w planowanie wydatków, organizację czasu wolnego i czasu na naukę wraz ze sposobami godzenia tego z obowiązkami domowymi). Szczególne zainteresowanie rodziców wzbudziły już spotkania poświęcone sposobom wspierania dziecka i budowaniu w nim poczucia własnej wartości, prawidłowej komunikacji w rodzinie oraz wyznaczaniu granic dziecku i bezpiecznemu egzekwowaniu wymagań od dzieci i młodzieży. Nabór uczestników warsztatów został zorganizowany przy współpracy z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej.
Kolejnym działaniem jest opracowanie i publikacja nowego, poszerzonego ilustrowanego podręcznika dla rodziców, propagującego prawidłowe wzorce rodzicielskie. Podręcznik "I Ty możesz być dobrym rodzicem!" zostanie wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy i będzie rozpowszechniany wśród rodziców oraz specjalistów pracujących z problemem przemocy w rodzinie.
Ważnym elementem jest też przeprowadzenie andrzejkowego festynu rodzinnego promującego aktywne rodzinne spędzanie czasu i dobrą zabawę bez alkoholu. Rodzice wraz dziećmi będą bawić się wspólnie, uczestniczyć w grach rodzinnych i we wróżbach andrzejkowych. Wszyscy uczestnicy otrzymają też mikołajkowe upominki, przygotowane przez PCPR. Organizatorzy zapewniają uczestnikom dowóz. Festyn zostanie zorganizowany przy współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Gostyniu.
Kolejnym działaniem realizowanym w ramach projektu "Razem przeciw przemocy" była powiatowa konferencja dla specjalistów z resortów zajmujących się przemocą w rodzinie: pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, organizacji pozarządowych oraz rodziców. Konferencja odbyła się pod hasłem "Razem przeciw przemocy II" i była poświęcona przeciwdziałaniu zjawisku przemocy w rodzinie. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a została zorganizowana przy współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu.
Uzupełnieniem powyższych działań jest jeszcze obecnie realizowana kampania społeczna na terenie powiatu gostyńskiego, zwiększająca świadomość dotyczącą zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie. W ramach tej kampanii, obok artykułów prasowych i informacji na portalach internetowych oraz audycji telewizyjnych i radiowych, zostało przygotowanych 300 plakatów "Razem przeciw przemocy" oraz 2500 broszur – praktycznych informatorów dla potencjalnych ofiar przemocy. Zawierają one m.in. informacje o rozpoznawaniu przemocy, o sposobach przeciwdziałania oraz adresy wszystkich instytucji i organizacji pozarządowych na terenie powiatu gostyńskiego pomagających ofiarom przemocy.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspomogli realizację projektu. Szerokie wsparcie sprawiło, że nazwa projektu "Razem przeciw przemocy" stała się rzeczywistością.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"