Grupa artystów z Ukrainy podziękowała muzycznie mieszkańcom, firmom i samorządom powiatu gostyńskiego za przyjęcie ukraińskich kobiet i dzieci po wybuchu wojny oraz za okazaną pomoc i wsparcie w walce z rosyjskim najeźdźcą. To wszystko na scenie gostyńskiego „Hutnika” w ramach "Ukraińskiego Koncertu Wdzięczności". Były różne muzyczne klimaty. A także wspólne zbiorowe śpiewanie po polsku i po ukraińsku m.in. pieśni „Hej Sokoły!”.
Data koncertu była symboliczna: 17 września 2022 r. – 83. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w 1939 r.
Na scenie wystąpili znani w Ukrainie artyści: Mykhailo Hryskan, Mila Nitich, Serhii Myronenko, Artur Bosso, zespół G-ART, Polina Dashkova. Wystąpili jako wolontariusze. Cały koncert był pełen pozytywnych emocji. Podczas imprezy wielokrotnie wyrażano wdzięczność w stronę społeczności gostyńskiej. Pomysłodawca koncertu i równocześnie prowadzący całą imprezę Andrey Djedjula podkreślał, że ten koncert to forma podziękowania za pomoc, jaką okazują Ukraińcom wszyscy Polacy, a zwłaszcza gostynianie. – „Nie stać nas na drogie prezenty, bo wszystkie zarobione pieniądze przeznaczamy na wojnę z Rosją, ale dziękujemy wam naszymi talentami, naszą muzyką i śpiewem”. I dodał: - „Przyznaję, że dziś jest bardzo ciężko wchodzić na scenę. Nie zmienimy tego, że w Ukrainie zginęły tysiące ludzie - nimi zajmują się już Bóg i anioły, ale możemy pomagać utrzymywać morale u Tych, co żyją i walczą oraz dziękować Tym, którzy, tak jak Wy, tę naszą wojnę obronną wspierają. Sam jeżdżę po szpitalach w Ukrainie. Ludzie proszą o to, żebyśmy występowali i dawali im jak najwięcej radości.”
Symboliczne podziękowania przekazano samorządom gminnym Gostynia, Krobi, Piasków Wlkp., Pępowa, Borku Wlkp., Pogorzeli i Ponieca oraz samorządowi powiatu gostyńskiego. W imieniu mieszkańców, firm, instytucji i organizacji pozarządowych oraz władz poszczególnych samorządów podziękowania odebrali Wiceburmistrz Krobi Michał Listwoń, Zastępca Wójta Pępowa Grzegorz Wabiński, Zastępca Wójta Piasków Andrzej Konieczny i przedstawiciel Starosty Gostyńskiego Mirosław Sobkowiak - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Na scenie pojawił się także żołnierz Oleksandr Romas wraz z żoną, który zupełnie niedawno przyjechał do Polski, by otrzymać tu innowacyjną protezę nogi, utraconej w działaniach wojennych w czerwcu tego roku. Podziękowania za to medyczne wsparcie otrzymał współzałożyciel firmy ENforce Medical gostyniak Adam Gramala.
Natalia i Aleksander z rockowego zespołu G-Art podkreślali, że nie mogli odmówić przyjazdu do Gostynia. – „Po pierwsze wiemy, jakie duże wsparcie dostaje Ukraina od Ziemi Gostyńskiej, a po drugie nigdy nie byliśmy w Polsce, choć po pandemii dawaliśmy koncerty w 16 krajach Unii Europejskiej. Na co dzień wspieramy naszych żołnierzy dając koncerty w Ukrainie i przekazując im swoja energię. Dzięki temu wierzą jeszcze bardziej w zwycięstwo. A po trzecie: Wasza pomoc daję siłę nam. Dziękujemy!” - mówili artyści.
Ta pomoc to w skrócie: przyjęcie kilku tysięcy uchodźców wojennych: kobiet i dzieci do polskich domów po wybuchu wojny; wielomiesięczna wyjątkowa pomoc i opieka ze strony ludzi i samorządów gminnych oraz powiatowego; ufundowanie i przekazanie ambulansu medycznego dla Specjalnej Grupy Reagowania Medycznego ze Szpitala Chirurgicznego nr 2 w Kijowie, działającej na zapleczu frontu; stałe dostawy leków, żywności i środków opatrunkowych i medycznych oraz środków czystości; takich transportów było już 10, a przygotowywane są kolejne. To także darmowe oprotezowanie i rehabilitacja rannego żołnierza.
Organizatorem wydarzenia byli: ukraińska Fundacja Charytatywna "Katiusza", Powiat Gostyński, GOK "Hutnik", Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Piaskach i Stowarzyszenie „DZIECKO”. Wsparcia udzieliły lokalne media.
Źródło: Stowarzyszenie „DZIECKO”