Przypominamy, że krzyk to jedna z form przemocy psychicznej – wywołuje strach, lęk, stres. Krzyk to najczęstsza forma przemocy, której doświadczają dzieci w Polsce!
Najnowsze badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci 2024” wskazuje, że:
1. 36% Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych
2. 80% Polaków dopuszcza stosowanie krzyku jako metody dyscyplinującej
3. 73% było świadkami krzyczenia na dziecko, a 27% obrażania dzieci
4. 18% uważa że kary fizyczne poprawiają zachowanie dziecka, a 24% sądzi to samo o krzyku
5. Co piąty Polak (20%) był świadkiem stosowania kar fizycznych (w ubiegłym roku)
6. Większość (74%) uważa, że służby powinny interweniować w sytuacjach przemocy i zaniedbania
7. Około jedna trzecia (35%) uważa, że w przypadku przemocy fizycznej i zaniedbania dziecko powinno być umieszczone poza rodziną
8. Większość uważa, że dzieci mogą decydować o swoich sprawach (74%), ale nie o tym, ile czasu mają poświęcić na naukę (26%) i co jeść (41%)
Dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę komentuje: - „Obecnie w Polsce niecałe dwie trzecie Polaków zdecydowanie sprzeciwia się karom fizycznym wobec dzieci. Niestety, ponad jedna trzecia (36%) akceptuje ich stosowanie. Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich 19 lat, tj. od 2005 roku, odsetek przeciwników stosowania kar fizycznych wzrósł aż o 27 pkt procentowych, obserwujemy tym samym stopniowy spadek deklarowanej akceptacji dla stosowania przemocy fizycznej wobec dzieci. Jednocześnie ciągle stosunkowo wysoka jest akceptacja dla przemocy werbalnej”.
WAŻNE: Przypominamy, że krzyk to jedna z form przemocy psychicznej – wywołuje strach, lęk, stres. Krzyk to najczęstsza forma przemocy, której doświadczają dzieci w Polsce!
JAK REAGOWAĆ,
GDY PODEJRZEWASZ, ŻE DZIECKO JEST KRZYWDZONE
Czasem trudno zdecydować się, co zrobić. Możesz nie mieć pewności, czy dziecko doświadcza krzywdzenia. Niepokojący wygląd i zachowanie dziecka mogą przecież nie mieć związku z krzywdzeniem – dzieci są posiniaczone, bo często się przewracają, małe dzieci częściej też płaczą. Możesz się obawiać, że wejdziesz w konflikt z sąsiadami lub że swoją interwencją dodatkowo pogorszysz sytuację dziecka, w skutek czego rodzina rozpadnie się, a dziecko trafi do domu dziecka… W takiej sytuacji wiele osób dochodzi do wniosku, że najlepiej będzie nie wtrącać się.
Pamiętaj jednak, że być może jesteś jedyną osobą, która zauważyła, że dziecko potrzebuje pomocy!
Jeśli nie jesteś pewna/y, czy Twoje podejrzenia są słuszne, możesz zwrócić się do instytucji, które mają obowiązek sprawdzić, co dzieje się w domu dziecka i jeśli jest taka potrzeba, udzielić pomocy dziecku i rodzicom. Ale żeby instytucje te mogły zacząć działać, muszą otrzymać informację, że dane dziecko lub rodzina potrzebuje wsparcia.
Dlatego Twoja reakcja jest bardzo ważna!
Co możesz zrobić aby pomóc dzieciom doświadczającym przemocy?
Naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci.
Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia.
Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka.
Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję.
Możesz powiadomić policję lub prokuraturę.
Poinformuj dzieci o 116 111 - telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży.
Skontaktuj się z konsultantami Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
Jeśli nie jesteś pewna/y, czy Twoje podejrzenia są słuszne, możesz zwrócić się do instytucji, które mają obowiązek sprawdzić, co dzieje się w domu dziecka i jeśli jest taka potrzeba, udzielić pomocy dziecku i rodzicom. Ale żeby instytucje te mogły zacząć działać, muszą otrzymać informację, że dane dziecko lub rodzina potrzebuje wsparcia.
Dlatego Twoja reakcja jest bardzo ważna!
Materiał powstał w ramach projektu „Nie jesteś samo, sama, sam”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2024 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspiera jako partner Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Wykorzystano zdjęcie: 🇸🇮 Janko Ferlič na Unsplash
Wykorzystano materiały Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "DZIECKO"