Zakończyło się szkolenie kandydatów na rodziny zastępcze. Wzięły w nim udział dwie rodziny aspirujące na zostanie rodzinami zastępczymi niezawodowymi i cztery rodziny zastępcze – kandydaci na rodziny zastępcze spokrewnione.
Szkolenie przygotowywało do roli rodziny zastępczej. Dostarczyło ono m.in. wiedzy z zakresu etapów rozwoju człowieka i potrzeb istotnych dla każdego z tych okresów, przedstawiło wiedzę o zasadach pracy z dziećmi, o wyznaczaniu granic i ich przestrzeganiu, o odpowiednim stosowaniu sytemu konsekwencji, o rozpoznawaniu problemów u dzieci i podejmowaniu odpowiednich działań. Szkolenie dostarczyło też wiedzy kandydatom o istotnych obszarach dotyczących funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej. Omawiano zadania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej i zadania koordynatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej, zwracając uwagę na zasady pracy tej instytucji i specjalistów oraz przypominając zasady współpracy rodzin zastępczych z koordynatorami i innymi specjalistami pracującymi u Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: psychologami, pracownikami socjalnymi, pedagogami, terapeutami czy mediatorami. Szczegółowo omówiono tez rodzaje wsparcia udzielanego przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Omówiono też zasady udzielania świadczeń rodzinom zastępczym i usamodzielnianym wychowankom ustalone zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Dużą część poszczególnych sesji szkoleniowych poświęcono omówieniu praktycznej realizacji zadań rodzin zastępczych. Część szkoleń realizowano metodami warsztatowymi.
Poszukiwani są kolejni kandydaci na rodziny zastępcze
Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: P. Lucyna Nowak, P. Julita Krzyżyńska oraz P. Martyna Genderka w siedzibie PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki od 800 do 1600, we wtorki, środy, czwartki i piątki od 700 do 1500.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"