III Wojewódzki Turniej Petanque (gry w bule) i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, zawodników z niepełnosprawnością grających w bule, ich opiekunów, rodziny i kibiców. W sportowych zmaganiach w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu (09.07.2019 r.) wystartowały 22 drużyny z całej Wielkopolski.
Były to reprezentacje różnych środowisk osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia „Kasia”, Stowarzyszenia „Kreatywni”, Stowarzyszenia „Nie Sami”, Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, w Gizałkach, w Rydzynie, w Krotoszynie, w Kościanie, w Nowolipsku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, w Chwałkowie, w Kościanie, w Czerminie, w Kąkolewie, w Rawiczu, Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, Rogowie, w Chwałkowie, w Baszkowie, w Pakówce, w Zimnowodzie, w Chumiętkach i Domu Senior + w Gostyniu.
Zawodników, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: przedstawiciele Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W ich imieniu życzył wszystkim sportowych sukcesów prezes Stowarzyszenia „DZIECKO” i dyrektor PCPR w Gostyniu. Do życzeń dołączył się radny Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, a oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora.
W trakcie spotkania przypomniano historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, znanej na całym świecie jako petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie.
Sędzia główny turnieju Paweł Krawiec poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe zasadą triplet (drużyny trzyosobowe). Sędzią technicznym była Monika Nowak, a na poszczególnych polach sędziowali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO”, w tym sędzia klasy międzynarodowej A. Kuś.
Zmagania turniejowe trwały kilka godzin. Jak ocenił sędzia główny Paweł Krawiec: - „Zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów były to początki gry w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania. Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serce. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play.” Jego słowa potwierdził sędzia klasy międzynarodowej A. Kuś: - „Przebieg turnieju pokazał, że drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych. Jestem pozytywnie zaskoczony wysokim poziomem gry.”
Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. – „To fajna gra. Wygraliśmy dwa mecze, teraz przegraliśmy. Ale jest tu tak dobrze, że można tu siedzieć całe lato” – pochwaliła się radośnie pani Marta. A pan Robert dodał: - „Czuję, że jesteśmy tutaj ważni. I wygrana wcale nie jest najważniejsza. Liczy się to, że jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni.”
Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca na podium zajęli i otrzymali puchary: 1 – Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie; 2. Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, 3 – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „KASIA”. Zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali też z rąk przedstawicieli władz Powiatu Gostyńskiego dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Kolejne zespoły zostały nagrodzone dyplomami i zestawami słodyczy. Wicestarosta J. Sikora pogratulował sukcesu drużynom, które zajęły miejsca na podium, a pozostałym sportowej, zaciętej, ale fair play walki. Podziękował też organizatorom za przeprowadzenia ciekawej i ważnej dla środowiska osób niepełnosprawnych w Wielkopolsce imprezy.
Nad zdrowiem uczestników czuwał wolontariusz – ratownik pierwszej pomocy przedmedycznej z drużyny WOPR w Gostyniu.
Organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Imprezie towarzyszyły wesołe zajęcia integracyjne przy muzyce przygotowane przez ŚDS w Gostyniu.
Organizatorom należą się podziękowania za tę sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo – jak podsumował jeden z opiekunów – „Jesteśmy tu pierwszy raz. Przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera jest wyjątkowa i przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać.”
Wsparcia Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszeniu „DZIECKO” w organizacji turnieju udzieliły Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach.
Źródło: Stowarzyszenie „DZIECKO”