Niepubliczne „Domowe Przedszkole” w Gostyniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO” i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało spotkanie szkoleniowe dla rodziców poświęcone narastającemu wśród dzieci fonoholizmowi.
Nie jest tak źle!
Według najnowszego raportu firmy Common Sense Media aż 60 % rodziców uważa, że dzieci poniżej 10 lat nie powinny mieć smartfonów i tabletów. To pozytywny wynik, choć najbezpieczniej dla dzieci byłoby, gdyby 100 % rodziców miało takie przekonania.
Jest bardzo źle!
Ale co innego myśleć, a co innego robić. Aż 25 % dzieci w wieku 2-5 lat i połowa 6-9-latków ma już komórkę lub smartfona. Co dwa lata podwaja się liczba ośmioletnich posiadaczy urządzeń mobilnych i potraja czas, który codziennie im poświęcają. Aż 38 % dzieci poniżej dwóch lat „używa tabletu lub smartfona do grania, oglądania filmów, korzystania z aplikacji edukacyjnych. To pięciokrotny wzrost w ciągu dwóch lat" - raportuje firma Common Sense Media. W efekcie więcej pięciolatków umie grać na smartfonie, niż wiązać sznurowadła. Każdy następny rocznik chłonie elektronikę mocniej. W grupie 10-latków najmniej komórek mają Japończycy (20 %), znacznie więcej Chińczycy (49 %), Niemcy (69 %) i Brytyjczycy (73 %). A Polacy? Aż 83 % – to wynik, który lokuje nasze dzieci w światowej awangardzie.
Warto na to zagrożenie zwracać uwagę!
Dlatego niepubliczne „Domowe Przedszkole” w Gostyniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO” i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało spotkanie szkoleniowe dla rodziców poświęcone narastającemu wśród dzieci fonoholizmowi, czyli uzależnieniu od smartfona. Rozmawiano o przyczynach, skutkach i sposobach przeciwdziałania temu niebezpiecznemu zjawisku.
Fonoholizm to zaburzenie w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Problem ten – potocznie nazywany uzależnieniem od smartfonu – dotyczy osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez ciągłej obecności telefonu komórkowego. Spotkanie poświęcono głównie uczuleniu rodziców, by maksymalnie ograniczali dostęp swoich dzieci do smartfonu. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest bycie z dziećmi na co dzień i organizowanie wspólnych działań, zajęć i zabaw bez smartfonu.
Sporo czasu poświęcono na omówienie działań zapobiegających fonoholizmowi, wymieniano się też informacjami i pomysłami na wspólne atrakcyjne spędzanie czasu rodziców z dziećmi .
Po spotkaniu kilkoro rodziców zgłosiło się indywidualnie do specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” na konsultacje i wsparcie w sprawach wychowawczych.
Szkolenie zorganizowano w ramach wolontariatu.
Źródło: Stowarzyszenie „DZIECKO”