Gostyń. Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej z udziałem przedstawiciela powiatu gostyńskiego
Ruszył projekt „Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach”. Jego realizatorzy - trzy organizacje pozarządowe: Instytut WiseEuropa (lider projektu), Fundacja Przyjaciółka (partenr projektu) i Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej (partner projektu), przyjęli sobie za cel ułatwienie wprowadzenia zmian w systemie pieczy zastępczej w Polsce do roku 2020.
W tym celu powstanie NARZĘDZIE badawcze, dzięki któremu zostanie dokonana ocena przebiegu i kosztów wdrażania zmian w systemie pieczy zastępczej w samorządach, co pozwoli na opracowanie szczegółowych rekomendacji do procesu deinstytucjonalizacji.
O PROJEKCIE
Nadzór merytoryczny nad projektem sprawować będzie Komitet Sterujący, złożony z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawicieli realizatorów oraz przedstawicieli reprezentujących samorządy powiatowe, „które w najwyższym stopniu osiągnęły standardy deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”.
Nadzorujący i realizatorzy wybrali na to stanowisko Mirosława Sobkowiaka dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i jednocześnie wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM” oraz Małgorzatę Niemkiewicz dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
By wesprzeć działania Komitetu Sterującego powołano Radę Ekspertów Komitetu Sterującego. Do jej składu weszli przedstawiciele: Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci” oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.
Członkowie Komitetu i Rady Ekspertów nie otrzymują żadnych honorariów ani wynagrodzeń za udział w posiedzeniach Komitetu.
SPOSÓB REALIZACJI
Głównym rezultatem trwającego 20 miesięcy projektu jest stworzenie i wdrożenie, zaprojektowanego przy użyciu technologii informatycznych, NARZĘDZIA oceny procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Polsce. Dzięki wykorzystaniu NARZĘDZIA władze powiatów będą mogły otrzymać rzetelne dane, dotyczące stanu rozwoju pieczy zastępczej na terenie danego powiatu. Pozwolą one także dokonać porównań na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
O NARZĘDZIU
GRUPA DOCELOWA
Grupą docelową projektu są powiaty, ich jednostki organizacyjne, władze oraz pracownicy. Adresatami wsparcia będą w szczególności Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, a także Organizatorzy Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Pośrednio, wsparciem projektu zostaną objęte również dzieci pozostające pod opieką systemu pieczy zastępczej.
DLACZEGO REALIZOWANY JEST PROJEKT
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zobowiązuje samorządy do rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, których celem powinny być działania profilaktyczne i przejście od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej (tzw. deinstytucjonalizacja). Ważne jest, by młodsze dzieci w ogóle nie trafiały pod opiekę placówek, a niezależnie od wieku i stanu zdrowia, te które już się w nich wychowują, miały szanse na przejście pod opiekę rodziców zastępczych. To pozwoli na ograniczanie strat związanych z umieszczaniem w pieczy zastępczej oraz stworzy możliwość nawiązywania więzi, które są niezbędne do harmonijnego rozwoju dziecka.
Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Sterującego projektu „Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach” (26.10.16 r.), po merytorycznej dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli przedstawiciele OSPiMOPR „CENTRUM”, opracowano i przyjęto szereg uchwał pozwalających na inicjalizację działań w projekcie, m.in. o przyjęciu specyfikacji narzędzia badawczego, o przyjęciu harmonogramu realizacji Projektu, o przyjęciu Strategii komunikacji Projektu. Omówiono też: cel i proces zarządzania Projektem, wstępną koncepcję wskaźników, wstępną specyfikację techniczną narzędzia badawczego oraz zarządzanie ryzykiem Projektu.
Projekt jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie "Centrum"