„Dni Białej Laski” to okazja do wspólnego spotkania się osób niewidomych i niedowidzących. By uczcić święto tej grupy osób, Polski Związek Niewidomych Koło w Gostyniu zorganizował dla swoich członków i podopiecznych oraz zaproszonych gości 6 listopada 2014 r. wycieczkę do Teatru Muzycznego w Poznaniu na musical "Skrzypek na dachu".
„Dni Białej Laski” to okazja do wspólnego spotkania się osób niewidomych i niedowidzących. By uczcić święto tej grupy osób, Polski Związek Niewidomych Koło w Gostyniu zorganizował dla swoich członków i podopiecznych oraz zaproszonych gości w dniu 6.11.2014 r. wycieczkę do Teatru Muzycznego w Poznaniu na musical "Skrzypek na dachu".
Wyjazd relacjonuje Janina Karpińska – prezes Koła PZN w Gostyniu: - „Zebraliśmy się przed południem w gostyńskich plantach i ruszyliśmy do Poznania. Po dotarciu na miejsce czekał na nas obiad w „Zaścianku”. A po nim zaskoczyła wszystkich uczestników przygotowana przez Zarząd Koła PZN niespodzianka. Weszliśmy za kulisy teatru! Mogliśmy zobaczyć, jak i gdzie pracują artyści i orkiestra. Oprowadzono nas po wszystkich zakamarkach i pracowniach. W charakteryzatorni przymierzaliśmy peruki, wąsy, brody. Następną niespodzianką była profesjonalna sesja fotograficzna, panie przymierzały suknie, panowie cylindry i peleryny. Wizyta za kulisami teatru była możliwa dzięki współpracy z poznańskimi realizatorkami warsztatów „5 zmysłów – ekspresja”, które odbyły się w siedzibie naszego Koła PZN w Gostyniu.”
Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie przy małej czarnej kawie makiet Starego Poznania. A najważniejszy punkt programu zaczął się o 17:30. wraz z zajęciem miejsc na widowni Teatru Muzycznego. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli „Skrzypka na dachu” - jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza. Śledzili perypetie rodziny mleczarza Tewiego, opowiedziane - raz z humorem, raz przez łzy – na tle losów dwóch społeczności zamieszkujących rosyjską wioskę Anatewka, w której obok siebie żyją Rosjanie i Żydzi, starając się nie wchodzić sobie w drogę. Wzruszyła Gostynian pełna ujmującej pogody i optymizmu postawa życiowa głównego bohatera, zabarwiająca tę liryczną i piękną opowieść o współistnieniu filozoficzną nutą rozważań o podstawowych wartościach życia i znaczeniu tradycji. Spektakl barwny, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, które pozostały w uszach uczestników wyjazdu jeszcze długo po wyjściu z teatru…
Osoby niewidome i niedowidzące nie kryły wzruszenia i zafascynowania pobytem w świecie dźwięków. Jak podkreśla prezes Karpińska: - Uświadomiły sobie, że mimo swojego kalectwa oni także mogą być świetnymi odbiorcami sztuki, a może nawet i bardziej wrażliwymi niż ludzie pełnosprawni.
Zorganizowanie wycieczki było możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez Powiat Gostyński oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ze środków PFRON. Wsparcia udzieliły też Gmina Krobia oraz Gmina Piaski. P. Janina Karpińska podkreśla: - Była to wspaniała wycieczka, za co wszystkim dziękujemy!
Źródło: Polski Związek Niewidomych - Koło w Gostyniu