Internet to przestrzeń, bez której większość z nas nie wyobraża już sobie życia. Z drugiej jednak strony Internet to także zagrożenie – zwłaszcza dla dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak bezpiecznie się po nim poruszać.
Dla współczesnych dzieci kontakt z nowymi technologami zaczyna się wcześnie. Często zanim te nauczą się dobrze czytać i pisać oraz wyrobią w sobie instynkt samozachowawczy, który pozwoli im unikać programów, filmów czy treści zagrażających zdrowiu i życiu.
W Dniu Bezpiecznego Internetu najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej „JEDNOŚĆ” w Gostyniu spotkali się z przedstawicielem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Rozmawiali o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz z urządzeń komunikacyjnych typu smartfon, tablet, laptop, komputer.
W spotkaniu, dostosowanym do możliwości percepcyjnych dzieci, omawiano zalety i wady Internetu. W ramach profilaktyki wskazywano na niebezpieczeństwa grożące dzieciom oraz uczono, jak się zachowywać w sytuacji napotkania zagrożenia. Omawiano m.in.: to, których programów, filmów, treści dzieci nie powinny oglądać, bo to są programy dla dorosłych; jakich wiadomości, zaproszeń, zapytań, poleceń i wskazówek unikać, by nie zainfekować swojego urządzenia lub nie powodować dodatkowych opłat rodzicom; co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić; jak się zachowywać, gdy kontaktują się z dziećmi nieznane osoby. Część spotkania poświęcono temu, co to jest fonoholizm i jak mu przeciwdziałać.
Ważnym elementem była też rozmowa o tym, czym jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, kiedy, w czym i jak pomaga. I o tym, że warto numer 116 111 zapamiętać i wpisać do swojego telefonu.
Kolejnym etapem wspólnych działań Szkoły Podstawowej „Jedność”, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Stowarzyszenia „DZIECKO” będzie spotkanie edukacyjno-profilaktyczne dla rodziców „Bezpieczny Internet”.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"