Sama rozrywka już nie wystarczy. Wypuszczając pierwszą wersję Android for Work – narzędzia do zarządzania danymi z urządzeń mobilnych pracowników – Google zaprzęga Androida do realnej pracy na rzecz nie tylko biznesu, ale i przedstawicieli trzeciego sektora.
Oprogramowanie ma pomagać administratorom czuwającym nad bezpieczeństwem urządzeń mobilnych swoich pracowników. Android for Work przede wszystkim dopilnuje tego, aby robocze dane przechowywane na telefonach i tabletach były odpowiednio zabezpieczone, zaszyfrowane i szczelnie odseparowane od zawartości prywatnej urządzeń. Ale to nie jedyna jego możliwość. Dzięki szeregowi funkcji przeznaczonych specjalnie dla administratorów IT, ma pozwolić także na pełną kontrolę produktywności pracy w organizacji, m.in. poprzez ułatwianie wdrażania i zarządzania wewnętrznymi aplikacjami. W praktyce oznacza to np. możliwość zdalnego bezpiecznego zapisywania bądź usuwania danych roboczych ze smartfonów pracowników, ale bez dostępu do ich danych osobistych – zdjęć, kontaktów czy prywatnych wiadomości. Aplikacja dostępna jest już w Google Play Store. Producent zapowiada także, że ma bez żadnych przeszkód współpracować z urządzeniami większości marek wyposażonych nie tylko w najnowszą wersję Androida – Lollipopa, ale również starsze odmiany - KitKata czy IceCream Sandwich.
Niestety, nie wszystko jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Jak na razie Android for Work dostępny jest bowiem tylko dla tych użytkowników, których organizacje zostały włączone do programu implementacji przez odpowiednich partnerów mobilnych Google (tzw. EMM solution). Wśród nich znajdziemy aktualnie m.in. Blackberry, Citrix, Maas360 czy MobileIron. To kluczowi gracze na rynku amerykańskich usług mobilnych, ale niestety – nie zawsze dostępni na rynkach europejskich. To problem, dlatego że dostęp do platformy bez pośredników Google jest zwyczajnie niemożliwy.
Android for Work to próba odzyskania wpływów Google wśród klientów biznesowych i organizacji sektora publicznego. Chociaż Android pozostaje najczęściej wybieranym systemem mobilnym na świecie, to dominacja ta dotyczy głównie klientów indywidualnych. W ostatnim kwartale 2014 roku iOS - system Apple - wybrało aż 73 procent użytkowników biznesowych, przy zaledwie 25-procentowym udziale Androida. Wg opublikowanego przez Good Technology raportu, najsilniej nadreprezentowanymi przez Apple grupami zawodowymi, w których jedynie niewielki procent stanowią urządzenia z systemem wyprodukowanym przez giganta z Mountain View są prawnicy (95 proc. udziału Apple), sektor publiczny (82 proc.) i usługi finansowe (81 proc.).
Przeszkodą w uzyskaniu szerokiej popularności Android for Work, szczególnie wśród trzeciosektorowych organizacji, może być jednak pewna ekskluzywność całej platformy. Wymóg wkroczenia w świat wielkich korporacji może być koniec końców silnie odpychający – zwłaszcza dla małych i średnich ngo-sów.
Źródło: technologie.ngo.pl