Wspólnie z międzynarodowym ruchem na rzecz praw człowieka z radością przyjmujemy informację o zaprzestaniu cenzurowania informacji przez chińską wyszukiwarkę Google - czytamy w komunikacie ratujTybet.org.
Informacja ta jest niezwykle istotne w kontekście chińskiej polityki narastającej kontroli i kryminalizacji działań związanych z przekazywaniem informacji na temat sytuacji panującej w Tybecie poza granice za pośrednictwem publikacji internetowych, e-maili czy rozmów przez telefony komórkowe. Według oficjalnych informacji chińskie władze powołały specjalną komórkę w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego wymierzoną w „szerzenie pogłosek i rozprzestrzenia się niepokojów”. Spowodowało to obserwowany wzrost aresztowań i prześladowań.
Kunczok Tsephel, urzędnik departamentu ds. środowiska chińskiego rządu i twórca popularnej strony internetowej poświęconej literaturze tybetańskiej został skazany na 15 lat więzienia w listopadzie 2009 r. prawdopodobnie w związku z publikowaniem materiałów poświęconych tybetańskiej kulturze oraz protestom w Tybecie w 2008 r.
Norzin Wangmo, urzędniczka chińskiego rządu, członkini Partii Komunistycznej, została skazana na pięć lat więzienia za przekazywanie za granicę za pośrednictwem maila i przez telefon informacji na temat sytuacji w Tybecie.
Gonpo Tsering, przewodnik górski, aresztowany 23 marca 2008, skazany na trzy lata więzienia. Władze twierdzą, że w dniach od 16 do 18 marca 2008 r. przy pomocy Internetu i telefonu komórkowego przesyłał informacje przeinaczające fakty dotyczące wydarzeń z 14 marca 2008 r. oraz że „podburzał do separatyzmu”.
To jedynie wybrane osoby prześladowane za korzystanie z powszechnie uznanego prawa do swobody wypowiedzi. Sprawa Norzin Wangmo i Gonpo Tseringa objęta jest prowadzoną przez nas kampanią ‘Tybetańscy Bohaterowie’, mającą na celu nagłośnić historie tybetańskich więźniów politycznych i skalę prześladowań w Tybecie.
Cztery lata temu, kiedy Google stworzył chińską wersję przeglądarki Google.cn, stworzonej, aby kontrolować treści Internetu zgodnie z wytycznymi chińskiego rządu, wspólnie z Students For a Free Tibet protestowaliśmy przeciwko pozbawianiu obywateli Chin prawa do obiektywnej informacji.