Wczoraj ruszyło wspólne przedsięwzięcie giganta internetu – firmy Google i Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” – „Poznawaj świat przez internet”. Wspólna inicjatywa jest odpowiedzią na fakt, że blisko 10 mln Polaków w wieku powyżej 50 lat nie korzysta z sieci.
Przekonywać nieprzekonanych
Wspólne działanie obu podmiotów to poszerzenie idei SMWI, które od kilkunastu lat organizuje spotkania Latarników – osób, które pomagają przełamać bariery świata cyfrowego z potrzebującymi. Projekt „Poznawaj świat przez internet” to przede wszystkim strona internetowa zrealizowana wspólnie z partnerem projektu – marką Google. Jej stworzenie to niejako odpowiedź na wnioski, płynące z badania zrealizowanego przez stowarzyszenie. Dowiodło ono, że przyczyną wykluczenia cyfrowego nie jest brak dostępu do internetu, ale niechęć do tego narzędzia wynikająca z niskiego poziomu wiedzy na temat niesionych przez nie korzyści.
- Wykonujemy pracę o charakterze przekonywania nieprzekonanych, osób mówiących dotychczas, że to nie jest dla nich – podkreśla Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia. – Na początku zawsze mapujemy potrzeby osób, nie wyciągamy konkretnych skryptów bazując na tym co zostało w nich spisane, tylko rozmawiamy i dopiero później podejmujemy konkretne działania. Poszczególne osoby potrzebują przeróżnej pomocy, od rozwiązania problemów na poziomie sprzętowym, przez zwykłą niewiedzę, po konkretne wskazówki i wskazanie konkretnych rozwiązań.
Poznawaj świat przez internet
Trzonem całego projektu jest wspomniana witryna internetowa zaprezentowana dziś po raz pierwszy: Poznawajswiatprzezinternet.pl, na której krok po kroku tłumaczone są podstawowe usługi internetowe oferowane przez firmę Google. Internauta, który z niej korzysta dowie się krok po kroku jak używać narzędzi firmy, od wyszukiwarki Google.pl, przez klienta pocztowego Gmail i Mapy Google, po Tłumacza Google i Google Art Project. Każdą podstronę można dowolnie skalować – powiększać i pomniejszać.
To rozwiązanie dedykowane jest osobom starszym, które nie widzą domyślnej czcionki. Na każdej stronie znajduje się też przycisk uruchamiający lektora, który przeczyta treści znajdujące się na niej. Dodatkowo poszczególne części można zapisać w formie pliku PDF, a także wydrukować. Na prezentacji obecny był także wiceprezes Google Vint Cerf, który zaznaczał, że w dobie otaczających nas na każdym kroku technologii musimy skupiać się na dobrej edukacji ludzi ją tworzących. – Jest jedna wykładnia, którą musimy dziś na każdym kroku dalej przekazywać. Nie ma innej drogi, niż edukacja każdego, od studentów, po beneficjentów technologii. Musimy uzmysławiać jak tworzyć oprogramowanie, komputery, by te były użyteczne i zrozumiałe dla każdego – podkreślał Cerf.
Źródło: Technologie.ngo.pl