W Słupsku odbył się I Ogólnopolski Kongres Współpracy Lokalnej. Miał on pokazać najlepsze przykłady i modele współpracy organizacji z samorządami. Na spotkanie zaproszono także Gniew. Reprezentowali ją Walentyna Czapska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie oraz Krzysztof Urban, prezes Stowarzyszenia Centrum Aktywnych – Gniew.
Zaproszenie Gniewu na spotkanie to efekt konkursu Samorządowy Lider Zarządzania „Współpraca gmin i powiatów z organizacjami pozarządowymi”, którego Gmina Gniew i Stowarzyrzenie CAG w kategorii Miasta małe i średnie zaraz po Jarocinie, zajęła II miejsce za projekt „Aktywny Gniew - wspieranie oddolnych inicjatyw obywatelskich za posrednictwem organizacji pozarzadowych”, plegający na zaprezentowaniu gniewskiego programu minigrantów – wspierania oddolnych inicjatyw. - Ta forma współpracy i wsparcia organizacji pozarządowych idelanie wpisała się w ogólnopolskie badania nad najlepszym modelem wsparcia podmiotów. Między innymi na podstawie naszej działalności został wyoracowany model pn. bon na aktywność. Jest to sposób wspierania aktywności społeczności lokalnje poprzez udzielanie niewielkich grantów, które pobudzają ją do działania – opowiadał Krzysztof Urban, prezes Stowarzyszenia CAG.W ramach Projektu Innowacyjnego Testującego "Od partnerstwa do kooperacji", obejmującego kongres w Słupsku, w ponad 20 poliskich miastach przeprowadzono badania socjologiczne o współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. W badaniach bardzo szczegółowo skupiono się na Gniewie. Nasze miasto wyróżniało się wśród wybranych aktywnych miast z Polski, dlatego też zaproszeni zostaliśmy do zaprezentowania na konferencji w Słupsku naszego modelu współpracy.
Gniew w globalnym modelu współpracy
Na konferencji prezentowane były także modele partnerstwa między innymi z Jarocina, Zgierza i Słupska. Nie mniej jednak gniewski model współpracy budził zainteresowanie wszystkich uczestników konkgresu. - Byliśmy wymieniani przez wszystkich, jako wzorcowy model współpracy organizacji pozarządowych z samorządem terytorialnym – dodaje Walentyna Czapska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie, reprezentująca gminę Gniew podczas kongresu.Podczas spotkania opracowane zostały też globalne modele współpracy i co warto podkreslić, Gniew wpisuje się we wszystkie jego poziomy. Najniższy z nich to forma wspierania aktywności za pośrednictwem organizacji pozarządowych, później jest zlecanie zadań publicznych i usług, zlecanie organizacjom instytucji, jak np. prowadzenie szkół oraz najwyższy z poziomów, do którego Gniew cały czas zmierza - kooperacja organizacji i samorządu przy realizacji wspólnego zadania publicznego.
Dobre praktyki i wymiana doświadczeń
- Było nam bardzo miło uczestniczyć w tym kongresie. Każdy nas serdecznie witał, dało się odczuć duże zainteresowanie Gniewem na panelach dyskusyjnych. Była to też jednak dla nas okazja do poznania innych ciekawych praktych, poszukania wzorców i działań – podsumowują kongres Walentyna Czapska i Krzysztof Urban.Na podstawie zebranych wniosków ze spotkania opracowany zostanie poradnik, zawierający zestaw przejrzystych instrukcji zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.Kongres pozwolił naszym przedstawicielom podejrzeć, jak inne miasta współpracują z organizacjami pozarządowymi.W kongresie udział wzięli zreprezentanci samorządów lokalnych, sektora pozarządowego oraz instytucji sprawujących nadzór i kontrolę nad realizacją zadań publicznych. Wśród uczestników obecni byli też między innymi: Henryk Wujec doradca prezydenta ds. Społecznych, Maciej Kobyliński prezydent Słupska, Jakub Wygnański, przedstawiciel Rady Działalności Pożytku Publicznego. Paulina Raińska
Źródło: PAP