Gminy mocne partnerstwem! Co zmieniło się dzięki Lokalnym Partnerstwom PAFW?
Czy Lokalne Partnerstwa PAFW, które powstały przed kilkoma laty, nadal działają? Przykład partnerstw biorących udział w IV edycji Programu dowodzi, że są to wciąż aktywne społeczności, w których partnerska współpraca zakorzeniła się na dobre.
W ośmiu miejscach w Polsce w latach 2014-2015 realizowane były partnerskie inicjatywy, wśród których powstały różnorodne dobra wspólne m in.: w Dębicy wypromowano ideę wolontariatu, w Miliczu produkt regionalny, którym stał się karp, w Staszowie Młodzieżowe Rady Sołeckie, które są miejscem nabywania umiejętności liderskich przez młodych mieszkańców gminy.
Przez kolejne pół roku współpracujące ze sobą instytucje pracowały nad umocnieniem trwałości i często też rozszerzeniem zakresu tej współpracy. Efekty są imponujące, a rola partnerstw jako animatorów inspirujących mieszkańców do działania ogromnie zyskała na znaczeniu.
Serca wolontariatem malowane
Mieszkańcom i władzom Dębicy zależało na wolontariacie, dlatego siła i potencjał społeczności miasta zaczęły być aktywizowane dzięki projektowi „Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany”, podczas którego powołano do życia Powiatowe Centrum Wolontariatu.
Ciekawym pomysłem na małą pamiątkę dla wolontariuszy były ręcznie malowane serduszka. Przez cały czas trwania projektu organizatorzy zachęcali osoby i organizacje do dekorowania przygotowanych wcześniej serduszek, które są przekazywane jako wyraz wdzięczności, osobom zaangażowanym w wolontariat (jedno serduszko za jedną godzinę wolontariatu). W ten sposób pokazywali, że nawet 5 minut pracy na rzecz innych ma dużą siłę napędzania dobra. Łącznie przygotowano 2000 serduszek. Projekt znacząco zwiększył zainteresowanie wolontariatem w regionie.
Karp Kręci
Partnerstwo z Milicza działa w największym w Europie regionie hodowli karpi. W poprzednich latach udało się im już zapoczątkować szybszy rozwój turystyki, czego kontynuacją było wytyczenie Szlaku Karpia, który prowadzi do wielu wartych zobaczenia miejsc.
W ramach kontynuacji projektu postanowiono rozwinąć działania. Zaktualizowano mapę partnerów szlaku i zadbano o jego oznakowanie. Teraz wiadomo, gdzie dobrze zjeść, gdzie przenocować, jakie miejsca koniecznie odwiedzić. Nie da się ich nie zauważyć, reklamują je artystyczne karpie, które wyszły spod pędzla studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przeprowadzono również konkurs „Karp Kręci”, który jednocześnie był trzonem kampanii promującej szlak. Podsumowując, jeśli będziecie w okolicach Doliny Baryczy, koniecznie wpadnijcie na karpia!
Wszyscy mile widziani
Dla partnerstwa z Ełku priorytetem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i promowanie różnorodności. W tym roku wytyczyli sobie dwa cele. Pierwszym z nich było przeprowadzenie działania edukacyjnego promującego różnorodność. W zawiązanym Teatrze Inspiracji, udało im się przygotować i wystawić dwie sztuki teatralne dla mieszkańców: „Oczekiwany gość” oraz „Zainspirowane człowiekiem”. Zimą powiodła się również organizacja akcji „Nazywam się Miliard”, w której poprzez wspólny taniec zwracano uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
Drugim celem było uwrażliwienie lokalnej społeczności na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Pomogło zorganizowanie Dyskusyjnego Klubu Filmów Zaangażowanych Społecznie. Dużym osiągnięciem Partnerstwa było przygotowanie wystawy „Zobacz świat z innej perspektywy”. Zwiedzanie jej daje okazję sprawdzenia na sobie, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień osoby niewidome, niesłyszące lub poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Kto mieczem wojuje, mieczem zwycięża
W Stoczku Łukowskim mówi się, że „im mniejsze miasto, tym większa duma jego mieszkańców”. Dzięki zawiązaniu Lokalnego Partnerstwa mają teraz do niej jeszcze więcej powodów. W poprzedniej edycji partnerstwo przeprowadziło cykl wydarzeń, ukierunkowanych na to, by ze Stoczka, zgodnie z ideą miasta tematycznego, uczynić „miasto walki i oręża”.
W ramach kontynuacji udało im się zainicjować powstanie multimedialnej ścieżki historycznej miasteczka oraz założyć skrzynki geocachingowe, które zachęcają do zwiedzania. Do kalendarza miejscowych imprez na stałe wpisał się zlot grup rekonstrukcyjnych, które przygotowują dla lokalnej społeczności wiele historycznych atrakcji. Powstał także film instruktażowy dla pasjonatów rekonstrukcji. Jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie zaplanujcie wizytę!
Autorów sądzą ich dzieła (Cyprian Kamil Norwid)
Dobro wspólne, na którym opiera się partnerstwo ze Strachówki, łączy pamięć o wybitnym poecie i zachęcanie mieszkańców do dbania o wspólną tożsamość. Kilkanaście lat temu odkryto, że mieszkali tam rodzice Cypriana Kamila Norwida. Dziś działania podejmowane przez Lokalne Partnerstwo wciąż przypominają mieszkańcom o wspólnych korzeniach, pielęgnują pamięć i tradycję.
Dzięki kontynuacji projektu zorganizowano kolejne wydarzenia tematycznie związane ze znanym poetą. Był to np. Dzień Norwidowski, w czasie którego samorządy uczniowskie czterech szkół brały udział w licznych atrakcjach edukacyjnych czy warsztaty „Wędrujący Norwid”, na których młodzież wykonywała gadżety opatrzone słowami poety. Zwieńczeniem projektu była Ogólnopolska Konferencja Norwidologów, która gościła wybitnych znawców twórczości Cypriana Kamila Norwida. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.
Kawa i obywatelskość
Miejsce tworzą ludzie. W Supraślu postanowiono zadbać o wspólną przestrzeń i zachęcić mieszkańców, aby właśnie oni zdecydowali, jak powinna wyglądać. W związku z tym zaaranżowano przestrzeń spotkań i współpracy aktywistów i organizacji z terenu okolicznych miejscowości. Aktywność mieszkańców rozbudzano na Kawiarenkach Obywatelskich, których celem było wypracowanie optymalnych rozwiązań i wybranie najlepszych pomysłów na rozwój gminy.
W 2017 roku odbyło się 12 Kawiarenek Obywatelskich, na których mieszkańcy trzech miejscowości wokół Supraśla wypracowali wspólne pomysły na organizację przestrzeni w swoich wsiach. Dziś Supraśl to gmina aktywnych obywateli, którzy posiadają silną sieć działania i przestrzeń do samoorganizacji.
Olimpijski duch w Trzcielu
Mówi się, że sport to zdrowie, dlatego też aktywność mieszkańców to dobro wspólne, o które postanowiono zadbać w Trzcielu, choć tamtejsze partnerstwo rozpoczęło swoją współpracę od wskrzeszania tradycji sąsiedzkich jarmarków. Popularyzowano również nowe dyscypliny sportowe oraz aktywizację ruchową mieszkańców współpracujących w ramach partnerstwa gmin. Zadbano o wszystkie szczegóły. Dużą wagę przywiązywano do komunikacji, tak by każdy mieszkaniec dowiedział się o walorach sportu oraz nowych, sportowych możliwościach regionu.
W ramach „Akademii sportów wszelakich” przeprowadzono liczne treningi pokazowe takich dyscyplin, jak unihokej, badminton, tenis stołowy, biegi czy piłka siatkowa. Zwieńczeniem działań była organizacja Igrzysk Odkrytych Możliwości. Była to okazja do sportowego współzawodnictwa, ale również spotkania z dietetykiem, wzięcia udziału w pokazie gotowania czy festiwalu gier zapomnianych, w którym pokazywano, w co bawiono się lata temu. Zwieńczeniem działań był bal sportowca. Dziś do aktywności fizycznej w tej gminie nie trzeba już nikogo namawiać.
W Staszowie rządzą młodzi
Mieszkańcy Staszowa już wiedzą, że odpowiedzialność za swoje otoczenie to postawa, której należy uczyć już od dziecka. Po udanej pierwszej edycji projektu, lokalne partnerstwo zdecydowało się kontynuować działania „Młodych Gospodarzy”. Powołano do życia Młodzieżowe Rady Sołeckie, w których dzieci i młodzież mogą kształtować swoje umiejętności liderskie. Dzięki połączeniu uczestnictwa w warsztatach oraz realizacji własnych pomysłów za pomocą otrzymanych mini grantów, każdy miał możliwość poczucia praktycznego wpływu na swoją miejscowość. Gmina zyskała nie tylko nowe, ciekawe inicjatywy i miejsca, ale również przeszkolonych, młodych obywateli i obywatelki, gotowych do następnych wyzwań.
Udział w Programie Lokalne Partnerstwa PAFW jest nagrodą dla aktywnych społeczności, buduje więzi współpracy lokalnej pomiędzy programami Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, włączając partnerów z różnych środowisk. Łączy ich zasoby i pomnaża korzyści dla mieszkańców. Trwałość zbudowanych w ramach Programu partnerstw przyczynia się do budowy lokalnego kapitału społecznego. Od początku realizacji Programu zawiązało się już 38 partnerstw z udziałem 432 organizacji i instytucji obejmujących swoim zasięgiem 85 gmin.
Źródło: Lokalne Partnerstwa PAFW