Jak obudzić potencjał świetlic wiejskich? W jaki sposób uatrakcyjnić zajęcia dla dzieci i młodzieży? Co zrobić, aby profilaktyka nie sprowadzała się do nudnych pogadanek? To tylko część pytań, na które odpowiedzi poszukiwali realizatorzy „Projektu świetlica”.
„Projekt świetlica”, dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Mikrodotacji Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w swoich założeniach spełniał kilka funkcji.
Po pierwsze - był szansą, aby spojrzeć na świetlice wiejskie od zupełnie innej strony. Śledząc aktywność poszczególnych miejscowości zauważyliśmy, że chociaż często w świetlicach realizowane są interesujące pomysły, ich społeczny odbiór jest daleki od idealnego. Większość osób traktuje świetlice jak konsumenci - w zależności od chwilowej potrzeby świetlice pełnią rolę kawiarenki internetowej, bawialni, lokalu wyborczego, pracowni artystycznej czy areny sportowych zawodów. Mimo tej uniwersalności, często brakuje zwykłej ludzkiej życzliwości i docenienia wkładu pracy poprzez proste „dziękuję”. Brakuje osób, które włączyłyby się w działalność świetlic w charakterze wolontariuszy i wsparły pracę świetlicowych. Promocja prowadzonych działań i oferty zwykle sprowadza się do krótkich relacji na stronie internetowej Urzędu Gminy, przez co grono odbiorców jest mocno ograniczone. Naszym projektem chcieliśmy zwrócić uwagę na potencjał świetlic, zaakcentować wysiłek ich opiekunek, a także zaprezentować ich działania szerszemu gronu odbiorców.
Z drugiej strony - „Projekt świetlica” to impuls do korzystnych zmian w świetlicach wiejskich z terenu gminy Świdwin. Wyszliśmy naprzeciw potrzebie doskonalenia zawodowego przez opiekunki świetlic, prezentując innowacyjne formy pracy. W tym celu przeprowadziliśmy 14 dwugodzinnych zajęć pokazowych, zorganizowaliśmy warsztat, który pozwolił podnieść umiejętności opiekunek świetlic i umożliwił poznanie ich potrzeb, a także przygotowaliśmy konkurs „Świetlica: centrum aktywności”, umożliwiający prezentację i wymianę pomysłów świetlicowych. Do zajęć wprowadziliśmy atrakcyjne elementy profilaktyki - wykorzystując alkogogle i narkogogle udowodniliśmy, że można dotykać spraw trudnych bez znużenia, wywołanego sztywną formy tradycyjnych pogadanek.
Po trzecie - projekt miał udowodnić, że do realizacji lokalnych działań nie są potrzebne silne struktury i zaplecze finansowe, a także, że możliwa jest owocna współpraca pomiędzy mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i lokalną władzą. Działanie było realizowane przez grupę nieformalną w całości na zasadzie wolontariatu. Opiekę merytoryczną zapewnił opiekun - Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw AKORD, będące członkiem Partnerstwa Lokalnego Gminy Świdwin, a lokale do zajęć zostały bezpłatnie udostępnione przez Urząd Gminy Świdwin.
Klip filmowy z realizowanych działań można obejrzeć tutaj: