Głusi i policjanci z Zachodniopomorskiego uczą się rozumieć siebie nawzajem
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych i Komenda Wojewódzkiej Policji w Szczecinie realizują partnerski projekt zatytułowany „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy” w ramach programu Obywatele dla Demokracji i korzystający z dofinansowania w kwocie 178 tysięcy 800 złotych pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych i Komenda Wojewódzkiej Policji w Szczecinie realizują partnerski projekt zatytułowany „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy” w ramach programu Obywatele dla Demokracji i korzystający z dofinansowania w kwocie 178 tysięcy 800 złotych pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Projekt zakłada uwrażliwienie policjantów na szczególne potrzeby osób głuchych, wyposażenie ich w podstawowe umiejętności posługiwania się językiem migowym oraz upowszechnienie w środowisku osób głuchych wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone.
Policjanci uczestniczą w warsztatach, podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre-u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty mają również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich, jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących, jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie. W sumie przeszkolonych zostanie 84 policjantów reprezentujących Komendę Wojewódzką i Komendy Powiatowe Policji w województwie zachodniopomorskim. Dodatkowo policjanci otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne ułatwiające im codzienną pracę. Z kolei niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą. Tematy prelekcji to m.in. przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich. Spotkania odbywają się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu. Ale Głusi i policjanci nie tylko uczą się zdobywając ważne dla siebie informacje. W projektowych działaniach zaplanowano czas na spotkania integracyjne, umożliwiające wzajemne poznanie się i zabawę. Podczas corocznego Szczecińskiego Spotkania NGO „Pod Platanami” wspólnie zorganizowali i przeprowadzili grę miejską uwzględniającą informacje nt. bezpiecznych zachowań, jak również specyfiki świata Głuchych. Kilka tygodni później w Ogrodzie Różanym w Szczecinie mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych i fotografii poświęconych pracy Policji, autorstwa dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Miała również miejsce Impreza Integracyjno- Edukacyjno-Promocyjna w organizację i realizację, której zaangażowali się zarówno Głusi jak i policjanci. Zabawa z niesłyszącymi artystami, rozmowy o projekcie i problemach życia codziennego Głuchych, porady policjantów, symulacja wypadków drogowych to tylko kilka przykładów pokazujących efekty spotkania na Różance.
Projekt pt. „Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy” będzie realizowany do kwietnia 2016 roku. W ciągu najbliższych miesięcy odbędą się kolejne spotkania edukacyjne i szkolenia. Wszystkie te działania będą miały na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację. Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także pokazanie, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy, których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna.