W czwartkowym wydaniu wiadomości telewizyjnych z dnia 26 września 2002 roku TVP1 zaprezentowała informacje o projekcie ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Projekt budzi szereg kontrowersji przede wszystkim ze względu na fakt, że zakłada ograniczenia, a w konsekwencji praktyczną likwidację, tworzonego z mozołem od kilku lat systemu wspierania działań profilaktycznych w zakresie uzależnień.
Chodzi głównie o drastyczne ograniczenie środków na realizację zadań z zakresu profilaktyki. Służyć temu ma w założeniu autorów likwidacja stanowisk pełnomocników ds. profilaktyki w gminach i przekazanie środków z tzw. kapslowego na cele związane z opieką nad osobami bezdomnymi. Projekt ustawy może rzeczywiście wpłynąć na poprawę sytuacji osób bezdomnych, jednocześnie jednak uszczupla środki przeznaczone dotąd na szkolenie pedagogów i nauczycieli, prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych i realizacje programów profilaktyki i edukacji itd..
Skandalicznym nadużyciem było - w naszym przekonaniu - posłużenie się osobą Marka Kotańskiego, który jako jeden z pierwszych wystąpił w obronie osób uzależnionych. Rząd zamiast poszukiwać systemowych rozwiązań, służących ochronie bezdomnych, próbuje iść na łatwiznę nie bacząc, że ustawa w zaproponowanej wersji prowadzi w prostej linii do ograniczenia pomocy udzielanej osobom zagrożonym uzależnieniem poprzez likwidację wielu przedsięwzięć w zakresie profilaktyki uzależnień [w tym zadań związanych z pomaganiem uzależnionym i zagrożonym uzależnieniem od narkotyków i alkoholu oraz osobom dotkniętym przemocą domową].
Kilka ostatnich lat przeznaczonych na tworzenie systemu przeciwdziałania tym problemom na szczeblu samorządów zostanie w ten sposób zmarnowane. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych powstrzymaniem tej szkodliwej ustawy do wyrażenia swojej opinii oraz przesyłania na adres kancelarii sejmu protestów organizacji w tej sprawie.
Manipulowanie w tej sprawie osobą Marka jest sygnałem, że rząd gotów jest posunąć się do wszelkich nieetycznych działań w obronie swoich ułomnych pomysłów. Ustawa przypomina wylewanie dziecka z kąpielą a zastosowane rozwiązania służyć będą w naszym przekonaniu wyłącznie przejęciu środków zagwarantowanych Ustawą o wychowaniu w trzeźwości na cele społecznie ważne, ale wymagające innych rozwiązań. Najłatwiej jest wziąć coś tym, którzy nie mogą się bronić. Tym razem są to znów dzieci i młodzież oraz ofiary przemocy, uzależnieni i ich rodziny.