Głos Spółdzielczy – podcast o ekonomii społecznej
Głos Spółdzielczy to podcast stworzony przez Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych. Swoją podcastową przygodę rozpoczęliśmy od przeglądu pism spółdzielczych, a w tym roku podcast powrócił w odświeżonej odsłonie w postaci wywiadów.
Dlaczego zdecydowaliśmy się nagrywać podcasty?
Chcemy, aby sektor ekonomii społecznej stał się ważnym tematem, szczególnie dla młodych ludzi. Staramy się w ciekawy sposób opowiadać o ekonomii społecznej i tematyce z nią związanej. Zapraszamy gości specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach. Ekonomia społeczna to dla nas relacje, wartości, kapitał ludzki, działania na rzecz innych – o tym chcemy mówić.
O czym rozmawialiśmy do tej pory?
Pierwsza rozmowa dotyczyła transportu – wspólnie z prezesem Rowerowego Poznania Tadeuszem Mirskim zastanawialiśmy się spółdzielczość może zaoferować w nim coś nowego i wyjątkowego? Rozmowa pokazała jak wiele kooperatyw związanych z transportem istnieje na całym świecie. I chociaż w Polsce to raczkujący temat – liczymy na jego owocny rozwój. Do posłuchania tutaj.
Druga rozmowa to dyskusja nad kryzysem mieszkaniowym i kooperatywach mieszkaniowych. Rosnąca inflacja, problem z ilością mieszkań na wynajem, omijanie prawa budowlanego. Czy jest jeszcze szansa na godziwy dach nad głową? A może spółdzielczość ma na to jakąś odpowiedź? Ba! oczywiście, że ma! Posłuchajcie sami: klik.
I wreszcie ostatni (do tej pory) wywiad to ważny głos dotyczący aktualnej sytuacji osób z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Przedsiębiorstwa społeczne, w tym spółdzielnie socjalne od początku wojny w Ukrainie podjęły wiele działań, aby wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów. Stały się ważnym partnerem i realizatorem usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej. O rozszerzonym mechanizmie zakupów interwencyjnych*, o pomocy dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, przebywających w subregionie konińskim rozmawiamy ze Zbigniewem Prałatem – koordynatorem Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej klik.
Staramy się, aby tematyka naszych rozmów była ciekawa i aktualna. Jeśli macie pomysły na kolejne odcinki to zachęcamy i zapraszamy do współpracy! :)
*Czym jest mechanizm interwencyjny? To możliwość kupowania produktów i usług przez OWES od przedsiębiorstw społecznych a następnie ich nieodpłatne przekazywanie na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Mechanizm zakupów interwencyjnych okazał się potrzebnym i skutecznym narzędziem pomocy. Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych opracowało przewodnik, w którym można znaleźć informacje o tym jak realizowane są założenia rozszerzonego mechanizmu zakupowego w celu wsparcia przedsiębiorstw społecznych niosącym pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Z przewodnika (tu oznaczyć przewodnik) skorzystać mogą zarówno ośrodki wsparcia ekonomii społecznej jak i przedsiębiorstwa społeczne, które chciałyby przetestować to rozwiązanie u siebie.