Celem projektu "Głos łodzian się liczy" jest wypracowanie modelu konsultacji społecznych na poziomie lokalnym oraz zaangażowanie mieszkańców do współdecydowania o wydatkowaniu środków z osiedlowego budżetu. W tym też celu na pięciu łódzkich osiedlach odbędą się konsultacje społeczne. To za ich pośrednictwem mieszkańcy wybiorą najbardziej potrzebne w ich okolicy projekty.
Retkinia Zachód-Smulsko i Zdrowie-Mania to pierwsze osiedla, które wezmą udział w projekcie. Tam już w pierwszej połowie maja ruszą konsultacje z mieszkańcami. Dziękujemy za zaufanie i liczymy na owocną współpracę! Rozmowy rekrutacyjne z innymi chętnymi radami osiedla trwają nadal.
Niektóre ze zgłoszonych rad osiedli nie zdecydowały się wziąć udziału w projekcie (Ruda, Chojny, Nad Nerem). Inne potrzebują więcej czasu by zaakceptować warunki współpracy (Śródmieście Wschód, Teofilów-Wielkopolska). Wszystko dlatego, że projekt proponuje coś nowego, coś na co nie zawsze prosto jest się zgodzić radom osiedli. Przewiduje przecież oddanie części budżetu osiedla do dyspozycji mieszkańcom. Takich działań w naszym mieście do tej pory nie podejmowano. Nie mamy przecież bogatej kultury angażowania mieszkańców w podejmowanie decyzji. To generuje sporo obaw rad osiedli.
Spotkania z radami trwają więc nadal. Podczas nich pokazujemy jakie korzyści może wynieść rada osiedla biorąc udział w projekcie. Mówimy, że udział w konsultacjach to początek budowy troski mieszkańców o dobro wspólne czy odwracanie negatywnych trendów w braku zaufania obywateli do władz miasta i siebie wzajemnie. Pokazujemy szansę w zbudowaniu rozpoznawalnego wizerunku rad osiedli na swoim terenie.
Zderzenie często różnych punktów widzenia podczas spotkań z radami osiedli wymaga czasu, by zrozumieć się wzajemnie. Rozmowy z radami osiedli przedłużają więc czas rekrutacji ale jesteśmy pewni, że warto go poświęcić. Najważniejsze jest dla nas by rozpocząć współpracę z radami świadomymi swojej roli i chętnymi do podjęcia partnerskiej współpracy.
Źródło: Centrum OPUS