Compassion in World Farming EU zbadał trendy w głosowaniach grup politycznych Parlamentu Europejskiego nad przepisami mającymi na celu poprawę dobrostanu zwierząt tzw. hodowlanych. Analiza wykorzystuje dane z 16 głosowań od 2019 r. podczas obecnej kadencji Parlamentu i przyznaje każdemu z 702 posłów.anek wynik od 0% do 100% na podstawie tego, jak głosowali. 100% oznacza najwyższe zaangażowanie w walkę o wyższy dobrostan zwierząt.
Analiza dot. głosowań
Ostatnie badanie z marca 2023 r. - Eurobarometr w ramach postaw Europejczyków i Europejek wobec zwierząt wyraźnie pokazuje, że świadomość społeczna dot. konieczności ochrony zwierząt rośnie. Obywatele i obywatelki UE domagają się nie tylko poprawy standardów traktowania zwierząt, ale chcą także wiedzieć w jaki sposób zwierzęta są hodowane, transportowane, jakie warunki zapewnia sektor hodowlany nieprawdopodobnej liczbie zwierząt "przeznaczonych" na mięso, nabiał i jaja.
Jednak badanie Compassion in World Farming EU wyraźnie pokazuje, że pomiędzy oczekiwaniami i wolą społeczną, wyborców i wyborczyń a unijnymi politykami istnieje wyraźna przepaść.
W analizie postaw i decyzji Posłów i Posłanek do Parlamentu Europejskiego użyto danych z 16 głosowań od 2019 r. podczas obecnej kadencji Parlamentu. Każdy z Posłów mógł otrzymać wynik od 0% do 100% na podstawie tego, jak głosowali. 100% oznacza najwyższe zaangażowanie w walkę o wyższy dobrostan zwierząt.
"Zieloni i lewica, czyli grupy Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie (Zieloni/EFA) i Lewica - konsekwentnie głosują za środkami mającymi na celu poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych. Najbardziej oporna jest grupa Europejska Partia Ludowa (EPP), która ostatnio pozycjonuje się jako partia rolników, wraz z grupami politycznymi po prawej stronie spektrum politycznego - Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami (ECR) oraz Tożsamością i Demokracją (ID)."
Liderka dla zwierząt
W badaniu 100 % otrzymała tylko jedna osoba, Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek.
"Ważną częścią mojej politycznej misji jest otwieranie dyskusji na tematy, które politycy i polityczki od lat tradycyjnie zamiatają pod dywan. Chcę przesuwać granice debaty, aby zwiększać świadomość ludzi i otwartość na progresywne zmiany. Do tego potrzebujemy jednocześnie twardych faktów i odwagi, by mówić wprost: sektor hodowlany śmierdzi, szkodzi i zabija. Parafrazując słowa Einsteina: jeśli chcesz opisać problem ferm, elegancję pozostaw krawcom. Na szczęście jest nas coraz więcej. Coraz więcej osób podejmuje świadome decyzje, poświęca swój czas i życie na walkę o planetę i prawa zwierząt." - pisze dr. Spurek we wstępie do Białej Księgi Sektora Hodowlanego: Smród, krew i łzy, którą opracowała wraz ze swoim Biurem i organizacjami trzeciego sektora, oraz osobami eksperckimi w 2022 r.
Na drugim miejscu znalazła się przedstawicielka Polski 2050 Posłanka Róża Thun z wynikiem 86 %, zaś po tym wyniku Posłowie Nowej Lewicy z wynikiem na dużo niższym poziomie 66 %. Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Parlamencie Europejskim otrzymali jedyni 17 %.
Morgan Janowicz, Green REV Institute: "Bardzo cieszymy się, że ta analiza powstała. Jej wyniki są jednak przerażające - czyżby Posłowie PSL po prostu nie znali faktów na temat hodowli zwierząt? Wpływu sektora hodowlanego na klimat, bioróżnorodność, zdrowie ludzi? Czy zamiast empatii mają szufladkę z napisem prawo do kotleta?"
Źródło: Green REV Institute