Nie tylko fundacje i stowarzyszenia prowadzące hospicja mają kłopot z definicją działalności leczniczej wynikającą ze znowelizowanej ustawy o działalności leczniczej. Ta problematyczna zmiana definicji dotyka też organizacji kościelnych, jak potwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich - Ewa Lipowicz.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło kilka wniosków od kościelnych podmiotów prowadzących działalność leczniczą (m.in. Caritas Polska, Zgromadzenie Księży Marianów), które mają zastrzeżenia do przepisów ustawy o działalności leczniczej dotyczących prowadzenia hospicjów oraz przytaczają opinie prawne wskazujące na sprzeczność tych regulacji z dotychczasowymi przepisami.
Znowelizowana ustawa o działalności leczniczej obliguje m.in. podmioty kościelne do prowadzenia działalności leczniczej jako działalności gospodarczej, co pozbawia je zagwarantowanego prawa prowadzenia działalności jako statutowej, niegospodarczej, zgodnie z ich tożsamością. Przepisy tej ustawy ingerują więc w status prawny wielu organizacji non-profit prowadzących działalność leczniczą, ale także w status prawny kościelnych podmiotów prowadzących działalność leczniczą w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej, będącej działalnością statutową tych podmiotów.
Opisane problemy podmiotów kościelnych wynikają ze sprzeczności pomiędzy art. 16 ustawy o działalności leczniczej i art. 39 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.
USTAWA z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.)
Art. 39.
Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła obejmuje w szczególności:
(…)
2) prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek,
Art. 40.
Środki na realizację działalności charytatywno-opiekuńczej pochodzą w szczególności z:
1) ofiar pieniężnych i w naturze,
2) spadków, zapisów i darowizn krajowych i zagranicznych,
3) dochodów z imprez i zbiórek publicznych,
4) subwencji, dotacji i ofiar pochodzących od krajowych instytucji i przedsiębiorstw państwowych, społecznych, wyznaniowych i prywatnych,
5) odpłatności za usługi świadczone przez kościelne instytucje charytatywnoopiekuńcze,
6) dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Caritas Polską i Caritas diecezji bezpośrednio lub w formie wyodrębnionych zakładów,
7) dochodów instytucji kościelnych.
Źródło: www.brpo.gov.pl