Wykluczenie informacyjne - poza światowy obieg naukowy - grozi krajom pozbawionym nowoczesnych technologii informacyjnych - stwierdzono na trwającej w dniach 10-11 października 2002 IV konferencji z cyklu Global Research Village w Warszawie.
Szybki rozwojów technologii informacyjnych i komunikacyjnych ICT (information and communication technologies) oraz duża rola tego sektora dla nauki i postępu technologicznego skłoniły Komitet ds. Polityki Naukowej i Technologicznej OECD do współpracy z przedstawicielami wielu krajów przy organizowaniu konferencji objętych hasłem: Globalna Wioska Badawcza. Konferencje z tego cyklu służą jako forum wymiany doświadczeń dla krajów kandydujących do UE. Na poprzednich trzech spotkaniach poruszono m.in. zagadnienia związane z wpływem nowoczesnych technologii na naukę, kierunkiem ich rozwoju, badaniami nad globalizacją oraz polityką naukową.
Temat przewodni: rola ITC dla nauki i badań naukowych
Konferencja zorganizowana w Polsce miała przyciągnąć zarówno członków OECD, jak obserwatorów z krajów Centralnej i Wschodniej Europy. Nowym wyzwaniem dla uczestników stał się szybki rozwój technologii informacyjnych oraz ich zastosowanie, szczególnie dla gospodarki krajów przechodzących transformację. Prowadzą one wykwalifikowane badania, które niestety nie są dostosowane do wymogów zaawansowanego systemu naukowego. Rząd Polski zaoferował więc, że wraz w OECD zorganizuje IV konferencję, podczas której kraje rozwijające się będą mogły zapoznać się z ostatnimi odkryciami oraz praktycznym zastosowaniem ICT w innych państwach. Celem spotkania było również przedyskutowanie polityki badawczej pod względem nowych wyzwań m.in. globalizacji badań przy zastosowaniu zaawansowanych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, dostępu do danych i ich wzajemnej wymiany, wirtualnych struktur, potrzeby edukacji oraz aspektów związanych z zasobami ludzkimi.
Polska w programie Globalna Wioska Badawcza
"Nie przypadkowo na miejsce IV Konferencji wybraliśmy Warszawę. Chcemy pokazać, że w technologiach informacyjnych tkwi duży potencjał, który może być wykorzystany do niwelowania różnic w rozwoju infrastruktury społecznej, technicznej i naukowej pomiędzy państwami i regionami. Pozwoli to zapobiec tzw. wykluczeniu informacyjnemu, które jest rezultatem nierównego dostępu do nowoczesnych technologii" - powiedział Herwig Schloegl, sekretarz OECD.
Podczas spotkania przedstawione zostały możliwości, jakie stwarzają nowe technologie informatyczne dla rozwoju nauki i postępu technicznego w polskich warunkach.
"Sprawna sieć telefoniczna, telefonia komórkowa, dostęp do Internetu, powszechna komputeryzacja, nauczanie na odległość, podpis elektroniczny - to dziedziny zastosowań technologii informacyjnych, które są ważne dla nauki, a zarazem dla rozwijającej się gospodarki" - wyjaśnił prof. Michał Kleiber, minister nauki, przewodniczący Komitetu Badań Naukowych.
Nie wolno dopuścić do powiększania się przepaści między krajami rozwiniętymi i tymi, które dopiero przechodzą transformację. Należy dążyć do współpracy na międzynarodowym poziomie i taki właśnie ma być, według uczestników konferencji, jej rezultat.
Źródło: inf. własna