Polska poprawiła swoją pozycję w corocznym indeksie mierzącym nierówności płci, Global Gender Gap Index. Najwięcej nierówności udało się przezwyciężyć krajom nordyckim, które od lat pozostają w czołówce indeksu.
The Global Gender Gap Report 2010, najnowszy raport opublikowany przez World Economic Forum, WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) w październiku 2010, opracowany został przez przez prof. Ricardo Hausmanna z Harvard University, prof. Laurę D. Tyson z University of California w Berkley oraz Saadię Zahid z World Economic Forum.
Pierwsze cztery miejsca indeksu nie zmieniły się w porównaniu z rokiem poprzednim. W czołówce znalazły się, po raz kolejny, kraje nordyckie: Islandia, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja. Bez zmian jest także 5. pozycja Nowej Zelandii. Kolejne kraje pierwszej dziesiątki to Irlandia, Dania, Lesotho (w południowej Afryce), Filipiny i Szwajcaria. Najgorsze wyniki zanotowały Pakistan (miejsce 132), Czad (133) i Jemen (134).
Global Gender Gap Index jest raportem publikowanym co roku przez WEF dotyczącym nierówności płci w ponad 100 krajach świata (w tym roku zmierzono sytuację w 134 krajach). Indeks określa rozmiary różnic między kobietami a mężczyznami w czterech dziedzinach:
1) Ekonomia (wysokość pensji, poziom udziału i dostępu do stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji)
2) Osiągnięcia w edukacji (dostęp do podstawowej i wyższej edukacji)
3) Władza polityczna (reprezentacja w strukturach decyzyjnych)
4) Zdrowie (średnia długość życia)
Większość użytych do stworzenia indeksu wskaźników pochodzi z publicznie dostępnych „twardych danych” zebranych przez takie międzynarodowe organizacje, jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy United Nations Development Programme.
Wynik kraju oznacza, ile nierówności udało się zlikwidować i jest oznaczany jako liczba pomiędzy 0,00 (przyjęte jako nierówność we wszystkich badanych wskaźnikach), a 1 (oznaczające całkowitą równość w badanych wskaźnikach). A więc np. Islandia ma wynik 0,850. Wynik można też przedstawiać procentowo – Dania ma wynik 85%, co oznacza, że udało jej się zlikwidować 85% badanych nierówności.
Ważne jest to, że Global Gender Gap Index pokazuje, w jaki sposób kraje dzielą pomiędzy kobiety i mężczyzn środki i możliwości, którymi dysponują, a nie jest odzwierciedleniem ogólnego poziomu tych środków i możliwości. Dlatego na ostatnich pozycjach rankingu nie koniecznie muszą znaleźć się kraje, które mają niski poziom edukacji, znajdą się za to te, w których dystrybucja możliwości edukacyjnych pomiędzy mężczyznami i kobietami jest bardzo nierówna.