10 grudnia poznaliśmy laureatów konkursu Wolontariusze Roku 2015 w Gliwicach. Już po raz trzynasty odbyła się uroczysta Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Ich doba trwa tyle, co każdego z nas – 24 godziny. Chodzą do pracy, rozwijają swoje pasje, spotykają się z przyjaciółmi, a dodatkowo wygospodarowują czas na wolontariat. Każdy z nich ma swoje motywacje, by zostać wolontariuszem – potrzeba kontaktu z innymi, zrobienie czegoś pozytywnego, zdobycie doświadczenia, chęć sprawdzenia się.
W podzięce za całoroczną pracę i zaangażowanie wolontariuszy, 10 grudnia w gliwickim Kinie Amok odbyła się uroczysta Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza pod patronatem prezydenta miasta Gliwice – Zygmunta Frankiewicza. Organizatorem wydarzenia było Centrum Wolontariatu przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych.
Trzynasta edycja wydarzenia przyniosła duże zmiany. Konkurs zorganizowany został pod nazwą Wolontariusze Roku 2015, co również dało możliwość gliwickim organizacjom i instytucjom zgłoszenia koordynatorów-wolontariuszy. Nominowanych zostało 28 osób z 19 organizacji, kapituła wybrała 10 wolontariuszy, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w pracy na rzecz drugiego człowieka, zwierząt, środowiska.
Oto tegoroczni Wolontariusze Roku:
- Patryk Rempała – Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej
- Weronika Kolarczyk – Ja Ty My Stowarzyszenie Środowisk Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół
- Edward Pieczara – MDK
- Marcin Olejnik – GSTS „SZOK-Gliwice”
- Aneta Lipiec – GCOP
- Romuald Zuzański – Hospicjum Miłosierdzia Bożego Gliwice
- Zofia Trzeszkowska-Nowak – Fundacja Lepszy Świat dla Niepełnosprawnych
- Dorota Łysakowska – OPS
- Irena Krupa – OPS
- Bartosz Kordala – Cała Naprzód
Podczas Gali Natalia Szarapow, psycholog, a zarazem wolontariuszka działająca na rzecz seniorów opowiedziała o psychologicznym aspekcie pomagania.
Gala z okazji Dnia Wolontariusza została uświetniona występami artystycznymi zorganizowanymi przez Warsztat Terapii Zajęciowej TĘCZA pod kierownictwem p. Wojciecha Kotylaka. Goście mogli obejrzeć „Balladę Cygańską” oraz przedstawienia „Strusie” i „Duchy”.
Zgromadzeni w sali kinowej widzowie obejrzeli krótki film, pokazujący współpracę gliwickich organizacji i instytucji z wolontariuszami. Autorami filmu są Bartłomiej Bala i Tomasz Langner, wolontariusze działający na rzecz GCOPu. Wolontariusze opowiadali o swojej pracy, a koordynatorzy podkreślali to, jak wiele by się nie zadziało, gdyby nie ochotnicza praca wielu osób.