Gliwice. Wilcze Gardło to przestrzeń dla zaangażowanych mieszkańców [RELACJA]
„Rodzinnie, rozrywkowo, różnorodnie – nic dodać, nic ująć”, tak skomentowała pani Ela II Festyn Rodzinny w Wilczym Gardle, który odbył się 7 czerwca 2014 na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Głównym organizatorem festynu była Rada Osiedla Wilcze Gardło.
Faktycznie to co szczególnie rzucało się w oczy to rodziny z dziećmi. A międzypokoleniowy akcent to m.in.: występy na scenie grup przedszkolnych, młodzieżowych kapel rockowych z MDKu oraz przedstawicielek Chóru Melodia z Wilczego Gardła. Całość miała charakter bardzo lokalny, związany z regionem i dzielnicą a motywem przewodnim było hasło "Ocalić od zapomnienia - Górnicze granie, śląskie śpiewanie". Festyn pełnił również funkcję integracyjną dla społeczności, gdzie była możliwość spotkania się i wypicia kawy czy delektowania się wypiekami gospodyń z Wilczego Gardła. Muzyczną otoczkę zapewnili m.in.: Górnicza Orkiestra Dęta KWK "Sośnica", kapele rockowe Abstynenci i Watt oraz uczniowie i uczennice SP nr 2. Całość spinała profesjonalna konferansjerka, przedstawicielka MDKu, która nawiązywała do lokalnej społeczności i specyfiki dzielnicy Wilcze Gardło. Przy organizacji tego Festynu Radzie Osiedla Wilcze Gardło udało się nawiązać udaną współpracę z różnymi podmiotami, działającymi lokalnie takimi jak: Szkoła Podstawowa nr 2, Przedszkole „Słoneczko”, Młodzieżowy Dom Kultury, Gliwickie Stowarzyszenie Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta KWK "Sośnica", Klub Sportowy Gliwice Lions oraz Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych.
Podczas II Festynu Rodzinnego Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych zadbało o strefę NGO. W tej części zostały zaprezentowane gliwickie organizacje pozarządowe oraz ich oferta skierowana do mieszkańców i mieszkanek Wilczego Gardła. Odwiedzający mogli zapoznać się również z działaniami GCOPu na terenie Gliwic. Była również okazja porozmawiać o wolontariacie lub zaangażowaniu się w działania np. lokalnych organizacji pozarządowych lub zapoznać się z tematyką szkoleń z obszaru III sektora. I tak udało się organizacjom, które wystawiały swoje oferty w strefie NGO, nawiązać nowe kontakt np. z Radą Osiedla Wilcze Gardło lub innymi organizacjami. W strefie NGO nie zabrakło aktywności artystycznej w formie ciekawych warsztatów ceramicznych, które przeprowadziło Stowarzyszenie Forum Ceramików. Na koniec festynu można było usłyszeć komentarze zarówno mieszkańców jak i organizatorów: „Festyn udał się na 102”. Gratulujemy!
Strefa NGO podczas II Festynu Rodzinnego w Wilczym Gardle była realizowana w ramach projektu „TRASA 78 – ze śląskiego w świętokrzyskie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt działa przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych.
Autorka: Katarzyna Opielka
Źródło: GCOP