W środę 13 października dobiegła końca V edycja Europejskiej Szkoły Liderów organizowanej przez Stowarzyszenie Business Management Club. Był to cykl szkoleń opartych o strukturę studiów MBA. Ostatnie spotkanie odbyło się w UM Gliwice, a gościem był zastępca Prezydenta miasta Adam Neumann. Dyskusja sprowadziła się m.in. do tematu OŹE, czystych technologii węglowych, klastrów IT oraz najbliższego światowego zjazdu członków WTA w Gliwicach
Projekt był skierowany do uczniów gliwickich szkół ponadgminazjalnych i do uczącej się młodzieży woj. śląskiego. Był on realizowany pod patronatem honorowym Prezydenta miasta Gliwice przy współpracy 14 partnerów: Centrum Kształcenia i Dialogu Theotokos z Gliwic, Agencji Rozwoju Lokalnego Sp.z o.o. w Gliwicach, Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, Młodzieżowego Stowarzyszenia Integracji Europejskiej z Olesna, Powiatowego Zespołu Europejskiego z Olesna, JARUS Company for Management and Distribution Sp.z o.o. ze Starego Olesna, Agencji Rozwoju Regionalnego „Donbass” z Doniecka, Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości z Gliwic, Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice”, grupy spółek i3d Sp. z o.o z Gliwic, Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz Samorządu miasta Gliwice.
Inicjatywa ta była projektem międzysektorowym we współpracy interregionalej i międzynarodowej. Tak samo jak w poprzednich latach, projekt był realizowany bez żadnego dofinansowania. Po raz kolejny partnerzy projektu potwierdzili swoją społeczną odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń, za co dziękuje im organizator i realizator projektu, szef Stowarzyszenia BMC – Rafał Foit.
Celem projektu było wykreowanie liderów, którzy w przyszłości będą stanowili o sile i potencjale Gliwic oraz regionu śląskiego. Każde spotkanie łączyło wykład, warsztaty i wizyty lokalnych liderów. Każde spotkanie odbywało się w innym miejscu. Dzięki temu młodzież mogła poznać różnorodny potencjał instytucji, firm i organizacji wspierających aktywność młodzieży, zwłaszcza w Gliwicach.
Tematyka obecnej edycji była sprofilowana dla liderów działających na rzecz swojego otoczenia. Młodzież poznała m.in. nowe modele zarządzania czasem, informacją, zmianą i kompetencjami; jak też tajniki budowania oraz kierowania zespołem i NGO; zarządzania ryzykiem projektowym oraz koncepcje efektywnego rozwoju; nabyła także umiejętności z zakresu komunikacji i dyplomacji.
Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy projektu mogli się wypowiedzieć w anonimowej ankiecie. Podobnie jak rok temu 92% uczestników chce kontynuować swój dalszy rozwój w naszej organizacji (w 2009 roku – 93%). Elementem, który najbardziej spodobał się uczestnikom były wizyty liderów – 25% (w 2009 – 40%; także najczęściej wyróżniany element), z których najcenniejszą okazała się wypowiedź z-cy Prezydenta miasta Gliwice – Adama Neumanna (30%). Z wszystkich pięciu spotkań miejscem, którym młodym ludziom przypadł najbardziej do gustu okazała się siedziba Technoparku (66%), a największe wrażenie zrobił prezentacja interaktywnych wizualizacji firmy i3d (38%).
Teraz absolwenci Szkoły Liderów mogą przystąpić do egzaminu członkowskiego. Jeśli zaliczą, do dyspozycji będą mieli 50 korzyści, np. takich, jak ten projekt. Oczywiście bezpłatnie. Do współpracy zapraszamy osoby, które nie uciekają przed odpowiedzialnością i przed wyzwaniami, które nie boją się chodzić pod prąd, które wyżej cenią wolność nad strachem i jedność nad swoimi ambicjami.