W dniu 16 czerwca w sali sesyjnej UM w Gliwicach odbyła się konferencja zamykająca projekt Młodzieżowej Akademii Biznesu. Zgromadziła ona uczestników, dyrektorów szkół, ekspertów w dziedzinie edukacji oraz media. Została poprowadzona przez Rafała Foita, Prezesa Grupy BMC – stowarzyszenia aktywnie wspierającego ten projekt i działającego m.in. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości wśród młodzieży.
Projekt MAB był przedsięwzięciem gliwickiego Technoparku, w którym przez ostatnie pół roku uczestniczyło 120 uczniów z 5 szkół powiatu gliwickiego. Celem konferencji było m.in. zastanowienie się nad dalszym rozwojem przedsiębiorczości wśród gliwickiej młodzieży oraz skoordynowanie dotychczasowych działań. Na zakończenie absolwenci MAB otrzymali certyfikaty – informuje koordynator projektu Magdalena Zwierzyńska.
W spotkaniu wzięli m.in. udział: Prezes Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. prof. Jan Kosmol, Z-ca Prezydenta miasta Gliwice Renata Caban, JM Rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości Tadeusz Grabowiecki oraz Radna Rady Miejskiej Krystyna Sowa. Każdy z zaproszonych prelegentów jest ściśle związany z rozwojem edukacji w Gliwicach – podkreśla dyrektor Technopark Gliwice Jacek Kotra.
Podczas spotkania do dalszej aktywności, rozwoju oraz „uczenia się przez całe życie” zachęcała Renata Caban, Z-ca Prezydenta Gliwic. O konieczności ciągłego doskonalenia kompetencji mówiła radna Rady Miejskiej Krystyna Sowa, która w formie prezentacji przedstawiła typy inteligencji i ich wpływ na kształtowanie przedsiębiorczych postaw. Z kolei prof. Jan Kosmol Prezes Technoparku przedstawił szereg możliwości m.in. inkubacji firmy na zasadzie spin off – spin out, czyli w dużym skrócie od innowacyjnego pomysłu, do pełnej komercjalizacji. Ostatnim prelegentem był Rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości Tadeusz Grabowiecki, który przybliżył zalety i wady bycia liderem. Na zakończenie Prezes Grupy BMC Rafał Foit zaprezentował szereg zdjęć n.t. młodzieżowych działań podejmowanych przez organizację w ostatnich 5 latach. Wyjaśnił, że różne formy społecznych inicjatyw młodzieży są przejawem przedsiębiorczości oraz że wolontariat to ciekawy sposób na rozwój doświadczeń i dobry trening przed ich aktywnością zawodową.
Projekt MAB był realizowany przez Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.1.2. Od stycznia młodzież podzielona na dziesięć 12-osobowych grup uczestniczyła w cyklu bezpłatnych szkoleń. W ich trakcie nabyliśmy m.in. kompetencje w zakresie zarządzania czasem przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych, poznaliśmy mocne oraz słabe strony bycia przedsiębiorcą i pracownikiem czy też tajniki kreatywnego myślenia – wylicza Monika Ferfecka, absolwentka MAB i p.o. Rzecznika Grupy BMC wspierającej to przedsięwzięcie.
Po zakończeniu szkoleń odbyły się indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, który pomógł młodzieży w określeniu ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Elementem, wizualizującym biznesowe zagadnienia poruszane na szkoleniach, były wizyty studyjne do Regionalnej Izby Przemysłowo–Handlowej oraz do gliwickiego Technoparku, która odbyła się podczas III edycji „Dni Nauki i Przemysłu” – dodaje Magdalena Zwierzyńska.
Projekt MAB dobiega końca. Z projektu skorzystała młodzież, ale w sposób pośredni również nauczyciele z racji większych umiejętności uczniów, dyrektorzy szkół w związku z szerszą ofertą zajęć pozalekcyjnych, a także rodzice uczestników z poczucia pewności, że ich pociecha bezpiecznie, efektywnie oraz w ciekawy sposób spędziła wolny czas. Taka forma działań oparta na strategii win-win daje efekty i buduje właściwe relacje między ludźmi – argumentuje specjalista ds. rekrutacji MAB i prezes Grupy BMC Rafał Foit.
Czy projekt przełoży się bezpośrednio na powstanie nowych firm oraz innowacyjnych przedsięwzięć? Teraz trudno jest to określić. Ale przez MAB pokazaliśmy młodzieży, że warto rozwijać swoje kompetencje. Co więcej, poznaliśmy się nazwajem. Liczymy na to, że część uczestników będzie współpracowało z nami w przyszłości już jako studenci, m.in. w ramach tworzenia nowych miejsc pracy – podsumowuje Magdalena Zwierzyńska.
Źródło: Stowarzyszenie BMC GLIWICE