Powoli dobiega końca realizacja projektu „Międzypokoleniowa Akademia Wolontariatu Medycznego”. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach. Jego odbiorcami byli seniorzy i młodzież z Gliwic i powiatu.
W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń i warsztatów w 10 grupach z zakresu wolontariatu i komunikacji interpersonalnej, psychologii społecznej i psychoonkologii, rehabilitacji medycznej i fizjoterapii, udzielania pierwszej pomocy i pielęgniarstwa. Zostały uczestnikom przybliżone poszczególne zagadanienia. Uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności, które były wykorzystywane w drugiej części projektu.
Do drugiego etapu zaprosiliśmy najbardziej zaangażowanych 25 seniorów i 25 młodych osób. Realizując różne działania w ramach wolontariatu hospicyjnego, uczestnicy mieli okazję sprawdzić i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Dla podniesienia poziomu kompetencji i kształtowania profesjonalnych postaw społecznych wśród uczestników odbyła się także tematyczna wizyta studyjna, która zapoznała uczestników z innowacjami medycznymi w zakresie rehabilitacji kończyn osób po wypadkach, z dystrofią mięśniową i innymi schorzeniami utrudniającymi poruszanie. Wizyta pozwoliła uczestnikom na autorefleksję i wyciągnięcie własnych wniosków.
Jesienią z kolei w ramach wyjazdu edukacyjnego oraz wymian kompetencji i doświadczeń odbyły się warsztaty z zakresu: efektywnej współpracy, antystresowe, fizyczne i czasu wolnego. Ponadto pod okiem trenerów-moderatorów grupa podzieliła się na kilka zespołów, gdzie każdy zespół przygotował scenariusz. Na jego podstawie grupy uczyły pozostałe osoby praktycznych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu.
Dla kształtowania świadomości wśród społeczeństwa lokalnego, uczestnicy projektu pomogli przy współorganizacji i współprowadzeniu cyklu konferencji tematycznych w obrębie swojego środowiska. Została wypromowana idea wolontariatu, a także zainicjowana dyskusja w środowisku lokalnym nad problemami i potrzebami osób terminalnie chorych. Dzięki konferencjom zostały także wypromowane rezultaty projektu.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (edycja 2016).