Z początkiem listopada ruszył projekt pn. „Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości Alternatywnej, czyli Alternatywy 4” realizowany przez Stowarzyszenie BMC Gliwice. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gliwic i powiatu, korzysta z bezpłatnych szkoleń miękkich, wizyt studyjnych, warsztatów pracy w zespole i pisania wniosków. Dla najzdolniejszych przewidziany jest wyjazdu edukacyjny w Tatry.
Celem projektu jest wykreowanie przyjaznego środowiska szkoły umożliwiającego rozwój osobowościowy jej uczniów. W ramach projektu chcemy upowszechniać programy edukacyjne i działania alternatywne w stosunku do zachowań ryzykownych; rozwijać umiejętności psychologiczne i społeczne uczniów i wychowanków; promować wolontariat. W praktyce poprzez szkolenia miękkie (do wyboru) rozwijamy umiejętności społeczne wśród młodzieży. Już pierwsze zajęcia pokazały jak wielki jest deficyt w tym zakresie i jak bardzo młodzież oczekuje tego typu zajęć. Do dyspozycji 5 szkół z Gliwic i powiatu miało do dyspozycji łącznie pulę 30h. Część najaktywniejszych uczniów szkół wzięła już udział w wizytach studyjnych do Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” i Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, gdzie w oparciu o dobre praktyki zapoznali się z tematyką przedsiębiorczości społecznej. Zobaczyli i przekonali się, jak wiele działań można prowadzić w oparciu o zasoby lokalne, jak NGO mogą tworzyć miejsca pracy i w jaki sposób budować system zabezpieczenia społecznego.
Kolejnymi działaniami dla ambitnych były warsztaty w zakresie rozwoju kompetencji społecznych (praca w zespole i pisanie wniosków), które umożliwiły efektywną wymianę doświadczeń i zdobycie praktycznych kompetencji. W tym zakresie każda z pięciu szkół wykorzystała po 4h zajęć, a każda z grup liczyła co najmniej 15 osób. Zajęcia pokazały jak wiele realnych potrzeb jest w obrębie samych szkół i że całkiem spora część młodych osób, jeśli tylko jest odpowiednio poprowadzona, potrafi przygotować ciekawe pomysły. Spośród najaktywniejszych uczniów warsztatów wyłoniliśmy 25 najbardziej utalentowane młode osoby, które wezmą udział w 3-dniowym wyjeździe edukacyjnym w Tatry i gdzie każda z pięciu 5-osobowych grup tematycznych wymieni się swoimi pasjami. W ten sposób każdy z uczestników wyjazdu nabędzie lub rozwinie w sobie 4 umiejętności. Dzięki temu w praktyczny sposób będziemy promować ideę wolontariatu rówieśniczego.
Poprzez realizację projektu chcemy m.in. uruchamiać potencjał działań młodzieżowych, uświadamiać racjonalne, zrównoważone wzorce zachowań poprzez efektywne sposoby na spędzanie czasu w odniesieniu do możliwości edukacji pozaformalnej oraz jako okazji na uzupełnienie wiedzy szkolnej (przedmiotowej – zwłaszcza WOS, PP) o wiedzę praktyczną.
Projekt jest dofinansowany ze środków dotacji celowej budżetu państwa w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice