Gliwice dawniej i dziś – przeszłość i przyszłość. Kultura tradycji czy kultura nowoczesności? Pod tym tytułem Stowarzyszenie BMC GLIWICE zrealizowało projekt dla młodzieży z trzech gliwickich szkół z zakresu dziennikarstwa kulturowego. Jego efektem jest krótki film o Gliwicach przedstawiający potencjał i dziedzictwo kulturowe tego miasta.
Tradycje i przeszłość czy przyszłość i nowoczesność? To jedno z kluczowych pytań, które padało podczas realizacji projektu. Spośród młodych osób (m.in. z ZSO nr 10, III LO i ZSO-E), które wzięło udział w warsztatach, a 19 wyróżnionych wzięło udział w wizycie studyjnej. W gliwickim Technoparku młodzi ludzie przekonali się, jak przeszłość, kultura tradycji i jego dziedzictwo wpływa na obecny rozwój i kulturę nowoczesności.
Dzięki wymianie dobrych praktyk nauczycieli z uczniami nt. kreatywnych form przekazu, potencjału kulturowego miasta, ochrony dóbr kultury i jego nowoczesnego użytkowania, wyłoniły się 4 najaktywniejsze osoby, które przygotowały materiał filmowy:
O potencjale Gliwic świadczą liczne przykłady pokazujące zachodzące pozytywne zmiany, bez uszczerbku na dziedzictwie kulturowym. Jest nią m.in. centrum edukacji i biznesu „Nowe Gliwice” powstałe na zrębach byłej kopalni. Mamy radiostację – dawniej historyczny symbol nazistowskiej agresji na Polskę; dziś zagospodarowany teren na spacery, będący na szlaku zabytków techniki, gdzie maszt służy jako wieża nadajnikowa Śląskiej Sieci Metropolitalnej. To również dziedzictwo Politechniki Śląskiej – dawniej jako kulturowe podłoże kresowiaków, którzy stanowili o potencjale tej uczelni, a spory odsetek pochodził z Politechniki Lwowskiej; dziś – symbol nowoczesności z Centrum Edukacyjno-Kongresowym, Technoparkiem czy Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Gliwice to miasto trzech „i”: innowacji, inwestycji, inteligencji. To często ciekawi ludzie łączący zaangażowanie z pasją. To inwestycje w interesujące wydarzenia kulturalne, nierzadko o międzynarodowym i międzykulturowym znaczeniu. To kultura rozwoju, cechująca się troską o ochronę dziedzictwa i jego współczesnego wykorzystania. Razem tworzy to współczesny i nowoczesny w przekazie kulturowy dorobek Miasta Gliwice.
Projekt jest finansowany przez Miasto Gliwice w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego w dziedzinie kultury i sztuki.
Źródło: Stowarzyszenie BMC GLIWICE