Dobiegł półmetek projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Stowarzyszenie BMC Gliwice. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do pracy z niepełnosprawnymi. Jako indywidualni animatorzy kultury, wspierają oni swoich rówieśników i młodszych kolegów.
Celem projektu jest integracja gliwickiej młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. W formule 1 na 1, młodzież pełnosprawna pełni rolę indywidualnych animatorów kultury. W ramach działań poza warsztatami przygotowującymi młode pełnosprawne osoby do pracy z niepełnosprawnymi rówieśnikami, odbyło się spotkanie integracyjne. Aktualnie jest realizowany cykl czterech „bitew” i sesji fotograficznych wraz z poznawaniem dziedzictwa kulturowego Gliwic, wyjazdy do Krakowa i Lalik oraz cykl wystaw pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Zwieńczeniem będzie konferencja, na którą zaprosimy rodziców uczestników projektu. Zostanie wówczas zaprezentowany film z jego realizacji.
Projekt ma charakter pilotażowy. Chcemy w grupie 12 pełnosprawnych animatorów i 12 niepełnosprawnych młodych osób wdrożyć modelowe rozwiązania, które będzie można multiplikować na szerszą skalę w przyszłości. Przede wszystkim chcemy, aby młodzież przez działanie mogła sprawdzić nową wiedzę w działaniu, wykorzystać w praktyce swoją naturalną kreatywność oraz pogłębić umiejętności pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Już teraz obydwie strony (wolontariuszy i niepełnosprawnych) widzą jakie efekty daje wolontariat długofalowy. Wolontariusze nauczyli się wykorzystywać w praktyce swoje umiejętności i zdobytą wcześniej wiedzę. Niepełnosprawni poznali innowacyjne formy nauki i aktywne formy pracy, które pomagają im w rozwoju. Przede wszystkim jednak powstały nowe przyjaźnie. Służyło temu integracyjne spotkanie, ale i odwiedzanie kolejnych miejsc w Gliwicach związanych z formami kultury. I tak np. w ramach kultury kibicowania na Śląsku, uczestnicy mieli okazję spotkać się na stadionie Piasta z gwiazdą polskiej Ekstraklasy – Rubenem Jurado, który wręczył koszulki, rozdawał autografy i poza rozmowami z niepełnosprawnymi przyłączył się do sesji i bitwy fotograficznej.
Doświadczenia, które w ramach projektu zdobywa młodzież, będzie procentować w przyszłości. Odpowiedzialność za wykonywanie zadań (pełnosprawni) czy wzrost poczucia bycia potrzebnym (niepełnosprawni), będzie sprzyjać w nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjaźni, w pokonywaniu nieśmiałości i lęków, w aktywnym spędzaniu wolnego czasu i odkrywania w sobie nowych talentów, bez względu na status materialny i społeczny. Projekt jest dobrą okazją w wyrównywaniu szans w dostępie do możliwości rozwojowych i większego uspołecznienia; promocji wolontariatu i pozytywnych zachowań; promowania zasad zdrowej rywalizacji („bitwy” fotograficzne) i młodzieżowej twórczości (wystawy). Projekt „Kultura bez barier” jest finansowany ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice