Dobiegł końca projekt „Kultura bez barier” realizowany przez Stowarzyszenie BMC Gliwice. Jego ideą było przygotowanie młodzieży do pracy z niepełnosprawnymi. Jako indywidualni animatorzy kultury, wspierali oni swoich rówieśników i młodszych kolegów.
Celem projektu była integracja gliwickiej młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. W formule 1 na 1, młodzież pełnosprawna pełniła rolę indywidualnych animatorów kultury. Młodzież przez działanie mogła się przekonać jak sprawdzić nową wiedzę w działaniu, wykorzystać w praktyce naturalną kreatywność, pogłębić umiejętności pracy zespołowej i indywidualnej oraz nauczyć się cierpliwości i odpowiedzialności za drugą osobę. Tak naprawdę każdy z wolontariuszy poczynił wielki ku dorosłości, dojrzałości i zaradności.
Projekt miał charakter pilotażowy i był on wstępnie adresowany do 12 pełnosprawnych animatorów (z ZSO nr 4) i 12 niepełnosprawnych młodych osób (z ZSOS nr 7) z Gliwic. Dla prawidłowej realizacji, zaprosiliśmy wstępnie większe grono. I tak z 23 uczących się animatorów kultury osób niepełnosprawnych, do dalszych działań zostało zaproszonych 15 osób, z którymi zostały podpisane umowy wolontaryjne. Z kolei z drugiej strony, ze względu na wcześniejsze zobowiązania części uczestników, w dyspozycji była grupa łącznie 21 niepełnosprawnych z której za każdym razem uczestniczyło 12 osób. Każdemu z nich towarzyszył za każdym razem jeden z wolontariuszy. Pozostali pomocnicy w tym czasie wykonywali uczestnikom zdjęcia i pomagali w gromadzenia materiałów filmowych.
W ramach działań poza warsztatami przygotowującymi młode pełnosprawne osoby do pracy z niepełnosprawnymi rówieśnikami, odbyło się spotkanie integracyjne, a po nim cykl czterech „bitew” i sesji fotograficznych wraz z poznawaniem dziedzictwa kulturowego Gliwic. Dużą gratką było spotkanie z gwiazdą polskiej ekstraklasy – Rubenem Jurado, który wręczył uczestnikom koszulki, rozdawał autografy i przyłączył się wspólnych sesji zdjęciowych. Podczas „bitew” i sesji fotograficznych narodziły się nowe przyjaźnie, stąd kolejne wyjazdy do Krakowa i Lalik wzmocniły więzi uczestników i wolontariuszy. Na zakończenie projektu odbył się cykl wystaw (pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice) oraz konferencja zamykająca, na której został zaprezentowany film z działań projektu, który poza funkcją promującą, spełnia dla przyszłych działań – funkcję instruktażową.
Już teraz obydwie strony widzą, jakie efekty daje wolontariat długofalowy. Wolontariusze nauczyli się wykorzystywać w praktyce swoje umiejętności i zdobytą wcześniej wiedzę. Niepełnosprawni z kolei poznali innowacyjne formy nauki i aktywne formy pracy, które pomagają im w dalszym rozwoju. Przede wszystkim jednak powstały nowe przyjaźnie. Doświadczenia, które w ramach projektu zdobyła młodzież, będzie procentować w przyszłości. Odpowiedzialność za wykonywanie zadań (pełnosprawni) czy wzrost poczucia bycia potrzebnym (niepełnosprawni), będzie sprzyjać w nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjaźni, w pokonywaniu nieśmiałości i lęków, w aktywnym spędzaniu wolnego czasu i odkrywania w sobie nowych talentów, bez względu na status materialny i społeczny. Projekt był dobrą okazją w wyrównywaniu szans w dostępie do możliwości rozwojowych i większego uspołecznienia; promocji wolontariatu i pozytywnych zachowań; promowania zasad zdrowej rywalizacji („bitwy” fotograficzne) i młodzieżowej twórczości (wystawy).
Projekt „Kultura bez barier” jest finansowany ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice