W środę 4 stycznia 2012 w sali konferencyjnej UM w Gliwicach odbyło się spotkanie w sprawie inicjatywy pilotażu języka włoskiego dla dzieci i nauczycieli. Zajęcia w ramach projektu Europejskiej Szkoły Języków Obcych są realizowane pro publico bono przez grupę BMC od 4 lat, przy współpracy merytorycznej z Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej.
Tym razem spotkanie dotyczyło organizacji bezpłatnych zajęć dla nauczycieli z wszystkich gliwickich szkół i dzieci z trzech szkół podstawowych, które uprzednio się zgłosiły. Pilotaż zapewni całoroczną, bezpłatną naukę włoskiego w formie edukacji pozaformalnej. W tym celu zostaną utworzone po dwie grupy dla nauczycieli, jak i dla dzieci (w każdej ze szkół).
Ze względu na 4-letnie doświadczenia, tak jak do tej pory, każda grupa będzie liczyć max 8 osób, by zapewnić wysoką jakość kształcenia. Dzięki temu efekty są widoczne już po roku nauki. Dotąd z rozwiązań korzystała głównie gliwicka młodzież ucząc się włoskiego, a swego czasu także i języka francuskiego (w tym zajęcia dla nauczycieli i dziennikarzy).
Dotąd zajęcia odbywały się w centrum Gliwic. Zajęcia dla nauczycieli będą prowadzone nadal w GCOP, w każdą środę, między 17-19. Zmiana będzie dot. podstawówek. Teraz każda szkoła będzie miała swojego lektora, a włoski będzie się odbywał po zakończeniu zajęć, na miejscu. Wynikało to z troski BMC o bezpieczeństwo najmłodszego pokolenia.
Pilotaż jest efektem międzysektorowej współpracy Samorządu miasta Gliwice (patronat), KJO Politechniki Śląskiej (wsparcie merytoryczne), ZSO nr 10 (wsparcie lokalowe), GCOP (wsparcie logistyczne) z grupą BMC, jako organizatora. Takie barterowe i pozafinansowe rozwiązanie, oparte na współpracy i strategii win-win, pozwala korzystać każdej ze stron.
Takie rozwiązanie jest kolejną promocją innowacyjnych rozwiązań w obszarze edukacji, pozostającej w zgodzie ze strategią zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miasta. Model takiej współpracy, jako przykład dobrych praktyk, może być wdrażany systemowo. Zależy to jednak od wielu okoliczności, warunków i możliwości realnego współdziałania.
Źródło: Stowarzyszenie BMC